Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2020-03-10

Rodzaje zabawek edukacyjnych

Zabawka edukacyjna
Termin zabawki kreatywne znany jest chyba wszystkim rodzicom, którzy dbają o to, żeby ich dzieci rozwijały się harmonijnie i we właściwym tempie. To nie sztuka kupić maluchowi jakąkolwiek kolorową zabawkę i ze spokojnym sumieniem liczyć na to, że spełni ona wszelkie standardy. Rynek pełny jest zabawek byle jak wykonanych, bezwartościowych, ba - nawet niebezpiecznych. Zabawki godne miana edukacyjnych stanowią mniejszość, ale to one właśnie powinny znaleźć się na półkach naszych dzieci. To one pobudzają kreatywność, przyczyniają się do złamania magicznej bariery między zabawą a nauką. Sprawiają, że dzieci doskonale się bawią, a towarzyszący im dorośli - nie nudzą. 

Jakie zabawki wspierają rozwój dziecka?


Najgorsze są zabawki, którymi można bawić się tylko w jeden określony, narzucony przez producenta sposób. Oczywiście najłatwiej po takie sięgnąć. Klocki, z których ułożyć można tylko jeden model pojazdu czy budynku. Modele samochodzików lub innych zabawek, aż proszących się o rozebranie na części pierwsze, w których nie ma żadnych ruchomych elementów. Ale tego rodzaju zabawki nie wspierają rozwoju dziecka, nie wzmagają ciekawości światem. Sprawiają jedynie, że maluch ma przez krótki czas zajęte ręce, a kiedy zabawka się znudzi, prosi o następną.


stolik edukacyjny

Stolik edukacyjny: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-37763-Stolik-edukacyjny-Przenosne-Biurko-Clementoni.html


Zabawki wspierające rozwój dziecka
 mają, jak mówią ich testerzy, dużą bawialność. Można sięgać po nie bardzo często i wciąż budzą zainteresowanie. To klocki, które można układać w niezliczonej liczbie konfiguracji, samodzielnie projektując miasta czy pojazdy. To samochody, urządzenia gospodarstwa domowego czy wszelkiego rodzaju gadżety naśladujące "dorosłe urządzenia", które można rozłożyć i złożyć, poznając zasady ich działania. Prawdziwa zabawka edukacyjna uczy bawiąc i bawi ucząc. I robi to nienachalnie. Oznacza to, że nie dołącza się do niej skomplikowanej instrukcji obsługi - jest to zabawka inteligentnie intuicyjna.

Zabawki wspierające kreatywność

Wśród różnych rodzajów zabawek są także materiały plastyczne, które wydatnie wpływają na rozwój kreatywności. W związku z rozwojem nowoczesnych technologii oaz faktem, że dzieci coraz mniej chętnie sięgają po klej, kredki, nożyczki, kolorowanki czy wycinanki, wszystkie wymienione przedmioty zyskują status zabawek wspierających kreatywność. Tak jak dorośli przypominają sobie czasem o istnieniu drutów czy szydełka, wracają do budowana przydomowych warsztatów, w których do łask wraca młotek i szlifierka, tak dzieci wrócić powinny do zabawek wspierających rozwój zdolności manualnych, koordynacji oko-ręka oraz wspierających rozwój wyobraźni. Zrób to sam - oto hasło sprzed lat, którym można by reklamować współczesne zabawki edukacyjne oraz wspierające kreatywność.

Sprawna nauka liczenia, czytania i pisania

Przedszkole, zerówka oraz czas nauczania wczesnoszkolnego to okres, w którym powoli wdrażamy dziecko w naukę liczenia, czytania, pisania.Mądrzy rodzice i nauczyciele mają świadomość, że żadnej z tych czynności nie należy na dziecku wymuszać. Maluch sam powinien okazać żywe zaciekawienie tym, do czego służą literki i cyferki. Zanim maluch pozna abstrakcyjne ekwiwalenty cyfr, warto kupować mu zabawki, które pomogą opanować sortowanie elementów, ich segregowanie według różnych kryteriów, pomogą poznać kształty.

zabawka edukacyjna domek Smily Play

Zabawka edukacyjna mówiący Domek sorter Smily PlayZ kolei edukacyjne książeczki dla dzieci pozwolą płynnie przejść od oglądania obrazków, do zainteresowania literkami.To zainteresowanie wzmagać mogą także zabawki interaktywne, które opowiadają dzieciom różne historie. W tym przypadku musimy jednak rozsądnie wybierać! Ważne, aby automatycznie uruchamiana opowiastka nie była jedyną funkcją takiej zabawki, żeby towarzyszyły jej inne kreatywne funkcje albo dołączone gadżety. W przeciwnym razie dziecko nie będzie maiło ochoty wyjść poza etap słuchania.


Zabawki edukacyjne i kreatywne to często zabawki najprostsze. Nie ulegajmy złudzeniu, że edukacyjna jest wyłącznie nowoczesna elektronika, a stare dobre drewniane klocki, autka czy lalki to zabawki, które trzeba odłożyć do lamusa. Bywa dokładnie odwrotnie...

pixel