Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2017-11-15

Polecane zabawki dla trzylatka

Spis treściZabawki

Polecane zabawki dla trzylatka


Trzylatek lada chwila pójdzie do przedszkola. Jego ciekawość świata osiąga prędkość stu pytań na minutę, a kiedy coś go bardzo zainteresuje, potrafi skupić się na kilkanaście minut. Nadmiar bodźców wyraźnie go dekoncentruje, dlatego nie ma potrzeby mu ich dostarczać: grające radio, „lecący” w tle telewizor, głośne rozmowy, i jeszcze tablet w dłoniach to najprostsza droga do wytrącenia trzylatka z równowagi i zahamowania jego naturalnej ciekawości.

Trzylatek próbuje być samodzielny – z różnym skutkiem. Rozebranie się do rosołu zajmie mu chwilkę, ale ubranie się może być niewykonalne; zwłaszcza drobne czynności jak zapinanie guzików czy przewracanie ubranka z lewej strony na prawą to znaczne wyzwanie. Jednak rączki są coraz sprawniejsze i wyraźnie zaczyna dominować jedna strona ciała.

Warto więc kupować trzylatkowi zabawki oraz materiały plastyczne, które pomogą usprawnić działania manualne. Już niedługo, w przedszkolu, kredki, farby, plastelina czy nożyczki będą w codziennym użyciu. Jeśli maluch będzie miej sprawny od rówieśników, niepotrzebnie będzie się irytował.

Ołówki i farby do szkoły

Trzylatek jest w ciągłym ruchu. Chętnie bryka na placu zabaw, nie ominie żadnego krawężnika, trzepaka, podjazdu dla wózków. Pół biedy, kiedy idziemy na spacer pieszo – gorzej, gdy towarzyszy nam rowerek…

Spacer z trzylatkiem to właściwie bieg z przeszkodami. Ale kiedy uda się już na plac zabaw dotrzeć, jest szansa, że maluch pobawi się chwilę z rówieśnikami. Choć gremialne spotkania w piaskownicy często kończą się kłótniami o zabawki i płaczem, zabawa z jednym wybranym dzieckiem ma duże szanse powodzenia.

Plac zabaw - dziecko

Zabawki dla trzylatka muszą być naprawdę angażujące. W przeciwnym wypadku hiperaktywne dziecko prędko się znudzi. Warto także pamiętać, że w tym wieku dzieci identyfikują się już ze swoją płcią i zaczynają preferować zabawki dla niej typowe.

Chłopcy chętniej sięgną po zestaw narzędzi a dziewczynki po wózek dla lalek. Ale są też zabawki uniwersalne: puzzle, układanki i gry należą do najchętniej kupowanych. Jeśli coś je różnicuje pod względem płci adresatów, to raczej obrazki niż mechanika gry. Dziewczynki wybiorą księżniczki Disneya, a chłopcy samochody bądź superbohaterów.

Rodzaje zabawek


Chcąc wybrać stosowny dla trzylatka prezent warto skupić się na kilku grupach zabawek:

Materiały plastyczne, kreatywne – mówi się, że wszystkie dzieci kochają rysować i malować, ale są i takie, które tego rodzaju aktywność śmiertelnie nudzi. Dlatego warto pamiętać, że kredki kredkom nierówne.

Trzylatkowi warto zaproponować i kredki świecowe, i ołówkowe, ale także pastele czy farbki do malowania palcami czy do malowania w wannie. Kredki mają różne przekroje – niektóre dzieci niechętnie rysują klasycznymi o przekroju walca, ale już kredki o przekroju wielokąta przypadną im do gustu. Farby, w których unurzać można rączki zawsze wzbudzają emocje, podobnie jak miękkie pastele i płótno zamiast kartki papieru. Nie zapominajcie też o istnieniu kolorowej kredy! Można kupić maluchowi tablicę, albo pomalować ścianę farbą tablicową, albo… pójść do parku i oddać się twórczości artystycznej na asfalcie.

Rysowanie kredą na ulicy

Z zabawek kreatywnych warto także polecić te typu przeplatanka/sznurki i dziurki. To doskonałe zabawki edukacyjne dla dzieci płci obojga – dla dziewczynki można wybrać wersję z obrazkiem z „Krainy lodu”, dla chłopca – z samolotem czy samochodem. Przeplatanki fenomenalnie ćwiczą motorykę małą czyli sprawność dłoni.

Przeplatanki dla chłopców

Źródło: http://www.mazakzabawki.pl/product-pol-31646-Przeplatanki-edukacyjne-dla-chlopcow-Alexander.html

Przeplatanki dla dziewczynekZabawki pomagające utrzymać równowagę i zapanować nad koordynacją ciała – jeśli wasze dziecko należy do tych, które na placu zabaw raczej przyglądają się innym, niż włączają do zabawy, zastanówcie się czy przyczyna nie jest niezgrabność ruchowa i związane z nią obawy. Aby ośmielić malucha nie wystarczy namawiać go na współpracę z dziećmi – trzeba mu pomóc pokonać lęk. Pomocne będą takie zabawki jak:

Klasyczny koń na biegunach

Koń na biegunach

Mata taneczna/muzyczna

Mata taneczna sklep

Mata muzyczna dla dzieci

Źródło: http://www.mazakzabawki.pl/product-pol-21972-Mata-Muzyczne-Wyzwanie-Dancing-Challenge.html

pixel