2017-11-15

Kiedy pierwsze zabawki dla dziecka?

Zabawki
Spis treści

Kiedy pierwsze zabawki dla dziecka?


Jeszcze się maluch nie urodził, a wszystkie ciocie zasypują przyszłą mamę prezentami dla niego. Wśród nich zdarzają się także… zabawki. Ale prawdziwa lawina ruszy, gdy zaczną się pierwsze odwiedziny u samego bobasa: każdy przyniesie ze sobą jakąś grzechotkę czy misia. Tak, wszyscy mamy ten sam odruch – nie idzie się bez zabawki do dziecka. Mało kto zadaje sobie pytanie kiedy dziecku potrzebne będą pierwsze zabawki i czy muszą to być koniecznie grzechotki albo pluszaki.

Czym kierować się przy wyborze?


Kiedy kupować zabawki – czy od pierwszych dni życia maluch potrzebuje gadżetów? Dobrze poczytać o rozwoju psychomotorycznym oraz rozwoju układu wzrokowego u dzieci. Tak, to nie żart! Pierwsze miesiące życia dziecka to bardzo szybki rozwój wielu funkcji – szybki, ale i precyzyjnie rozłożony w czasie. Jeśli zasypiemy malucha wielka ilością takich samych zabawek, na pewno większości z nich nie będzie nawet miał okazji wziąć do ręki. Przeleżą w opakowaniach i zdobędą status prezentów przechodnich. Lepiej więc dostosować zakup do wieku dziecka i nabyć taką zabawkę, która przyda się do doskonalenia kolejnych funkcji wzrokowych lub motorycznych tu i teraz albo tych, które pojawia się lada chwila.

Wiek a zabawka – porady


Już dwu- trzymiesięczny maluch podąża wzrokiem za pokazywaną mu zabawką, ale mało kto wie, że dziecko wciąż jeszcze nie dostrzega pełnej gamy kolorów. Najlepiej widzi barwy kontrastowe, stąd pomysł na czarno-białe albo czarno-biało-czerwone zabawki i książeczki dla najmłodszych. Kupowanie pstrokatych i hałaśliwych zabawek nie jest dobrym pomysłem. Dziecko chętnie zapatrzy się na cień wirującej nad łóżeczkiem karuzelki, ale ona sama będzie dla niego mało atrakcyjna.

Widzenie pozostałych barw włącza się dopiero w czwartym miesiącu życia. Rozwój postrzegania głębi oraz postrzegania barw sprawia, że dziecko z miesiąca na miesiąc chętniej zwraca uwagę na wielokolorowe zabawki.

Już półroczny chłopczyk i dziewczynka z radością wyciągną rączki do pstrokatych przedmiotów, ale dziecko młodsze woli otoczenie czarno-białe. Woli także łagodne dźwięki, a nie skrzeczące zdarte melodyjki kiepskich zabawek z pozytywką.

Rodzice często dziwią się, że oferowana maluchowi grająca zabawka zamiast go usypiać i uspokajać, drażni i przeraża. Tymczasem miesiące w organicznej ciszy wód płodowych, w której rozbrzmiewało bicie serca mamy zrobiły swoje – dziecko lubi rozmaite szumy (znacie te opowieści o niemowlętach usypiających przy włączonej suszarce?) i delikatne pulsacyjne tony.

W czwartym-piątym miesiącu życia maluch bierze wszystko do rąk. Teraz można mu kupić gumowe piszczące zwierzątka, grzechotki – zacznie przekładać je z ręki do ręki, a lada chwila z upodobaniem nimi rzucać. Uwaga: to także wiek, w którym zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby i dziecko wszystko wkłada do buzi, żeby ukoić swędzące dziąsła. Kupowane w tym czasie zabawki muszą być maksymalnie bezpieczne, żeby dziecko nie połknęło jakiegoś drobnego elementu albo nie było narażone na kontakt z zagrażającymi jego zdrowiu barwnikami. Dobrym pomysłem jest zakup żelowych gryzaków w zabawnych kształtach. Około ósmego miesiąca życia dziecko zaczyna zwracać uwagę na detale – ryzyko, że znów wypatrzy coś, co warto wpakować do buzi rośnie… Dlatego warto w tym czasie postawić na zabawki maksymalnie bezpieczne ale skonstruowane tak, żeby maluch mógł dopatrzyć się na nich wielu barw i wielu elementów.

Źródło: https://pixabay.com/pl/dziecko-r%C4%99ka-niemowl%C4%99-gra-587921/

Pamiętajmy, że dla dziecka na wczesnym etapie rozwoju zabawką będzie każdy nowy przedmiot - wszak maluch poznaje świat od zera.

Dlatego cokolwiek maluchowi kupujemy, pamiętajmy o walorach edukacyjnych oraz jakości. Także mata na podłogę, leżaczek czy kocyk mogą wspaniale sprawdzać się jako zabawki, jeśli mają atrakcyjne nadruki.

Bezpieczeństwo dziecka – najważniejsze!


Cena nie może być jedynym wyznacznikiem zakupu zabawek. Nigdy! Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Zawsze musimy sprawdzić z czego wykonana jest zabawka: jaki to rodzaj tworzywa sztucznego czy tkaniny, jakich farb/barwników użyto, z czego składa się wypełnienie pluszaka.

Wszystkie materiały muszą mieć stosowne atesty. Jeśli udajemy się z wizytą do alergika, koniecznie dopytajmy rodziców czego n i e kupować. Nie ma chyba przykrzejszej sytuacji niż ta, kiedy ze względów bezpieczeństwa rodzice muszą odebrać dziecku zabawkę podarowaną mu przez ukochaną ciocię ze szczerego serca. Znajdźmy więc dobry sklep z zabawkami i bądźmy pewni, że prezent będzie trafiony i bezpieczny dla dziecka.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

  • Czy pluszaki mają oczy/nosy z plastikowych guziczków czy wyszywane płaskim ściegiem

  • Czy zabawkę można prać w pralce

  • Czy zabawka drewniana jest wystarczająco gładka: nie ma sęków, zadziorów, drzazg

  • Czy na opakowaniu podany jest adres producenta, do którego można się zwrócić w razie pytań i reklamacji

  • Czy w opakowaniu jest instrukcja w języku polskim

Jeśli cokolwiek wzbudza twoją wątpliwość , choćby przykry zapach – nie kupuj. Powyższe porady mają na celu uzmysłowić ci, jak ważne jest bezpieczeństwo.

Przed zakupem koniecznie trzeba się upewnić, czy na opakowaniu zabawki jest znaczek CE (dla zabawek wyprodukowanych w Unii Europejskiej) albo ASTM – F963 (dla zabawek wyprodukowanych w USA i stamtąd sprowadzonych).

I warto pamiętać, że znaczek CE jest jednym z najczęściej podrabianych znaków certyfikacji. Poszukaj w sieci informacji - nie daj się nabrać na podróbki. - https://www.oznakowanie-ce.pl/ce-dla-poczatkujacych/jak-wyglada-oznakowanie-ce.html

pixel