Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2019-11-19

Jak wybrać zabawki dla rocznego dziecka?


Pierwsze urodziny dziecka to bardzo ważny moment, symboliczne zakończenie okresu niemowlęcego – etapu, w którym następuje bardzo intensywny rozwój. Maluszek jest nie tylko coraz bardziej mobilny, ale także zwiększa zakres samodzielności, więcej widzi, rozumie, ma swoje dziecięce zainteresowania. Dlatego zabawki dla rocznego dziecka to już nie tylko zwykłe grzechotki czy piszczące maskotki. Zastanawiając się nad tym co kupić dziewczynce na roczek albo jakie zabawki będą najlepsze dla rocznego chłopca, warto brać pod uwagę takie podarunki, które stymulują rozwój poprzez zabawę lub będą rosły wraz z dzieckiem.


Jakie zabawki dla rocznego dziecka?

Rozwój fizyczny oraz intelektualny u rocznych dzieci może wyglądać różnie. Niektóre już żwawo maszerują, inne stawiają pierwsze kroki. Są maluchy, które nawiązują kontakt, a nawet artykułują swoje pierwsze słowa. Dlatego trzeba wybierać takie zabawki dla dzieci, które z jednej strony trafiają w zainteresowania dziecka, z drugiej zachęcają do zdobywania nowych umiejętności. Mogą być to zarówno zabawki edukacyjne, jak i popularne pchacze, które pomogą doskonalić umiejętność chodzenia. Poza tym w sklepie z zabawkami zwracamy uwagę na certyfikat bezpieczeństwa CE, który jest gwarancją, że klocki, mata edukacyjna czy pierwszy laptop będą bezpieczne dla dziecka. Warto uwzględniać kategorie wiekowe określone na opakowaniu. Przy czym zabawki dla dzieci na 1 rok mogą mieć zarówno kategorię 9m+, jak i 18m+. Wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka.

Jak rozwija się roczne dziecko? Czego potrzebuje?

W tym wieku maluch jest uważnym obserwatorem otaczającego świata. Ma w sobie ciekawość i gotowość do jego poznawania. Wbrew obiegowym opiniom roczne dziecko wiele rozumie, reaguje na proste polecenia i co najważniejsze chętnie się uczy oraz zdobywa nowe umiejętności – oczywiście najlepiej poprze zabawę. A zatem kupując zabawkę dla rocznego dziecka nie patrzymy tylko na to, żeby była kolorowa, piszcząca i mięciutka. Warto zainteresować się produktami, które będą pomagać w samodzielnym chodzeniu, czyli pchaczami, wózkami należącymi do zabawek wielofunkcyjnych. Z reguły mają dodatkowe zastosowania, przyciski, piłeczki itp. Generalnie wiele zabawek edukacyjnych dla rocznego dziecka to takie „multi” atrakcje, które nie tylko bawią i kuszą kolorami, dźwiękami, ale także uczą – np. rozpoznawać kształty, zwierzątka. Bardzo istotne jest to, że wiele z nich rośnie wraz z dzieckiem, z czasem mogą ułatwiać naukę mówienia czy wykonywania pierwszych rysunków.

Kubeczki do układania wieża
Kubeczki do układania wieża piramida z kaczuszkąCzego jeszcze powinniśmy oczekiwać od zabawek dla dzieci, które ukończyły już rok? Biorąc pod uwagę rozwój na tym etapie dobrze jeśli m.in. uczą zdolności logicznego myślenia, rozpoznawania nowych form, kształtów, kolorów. Dlatego wielofunkcyjne zabawki edukacyjne dla dzieci działają na różne zmysły jednocześnie – na wzrok, słuch, dotyk. Pozornie zwykła zależność jaką jest naciśnięcie guziczka, aby usłyszeć dany dźwięk, uczy istotnej zasady – jest przyczyna jest skutek - będącej podstawą logicznego myślenia.

Przegląd zabawek dla rocznego dziecka

W przypadku rocznych maluchów największym powodzeniem cieszą się zabawki wielofunkcyjne, edukacyjne. Przede wszystkim można je wykorzystać na wiele sposobów, do różnych zabaw, również wspólnych. Dlatego popularne zabawki dla rocznego dziecka to różnego rodzaju klocki, puzzle, memory, które rozwijają zdolności manualne, uczą koncentracji, kojarzenia, zapamiętywania. Kolejny udany zakup to tzw. interaktywne zabawki dla rocznego dziecka. Mogą być to zarówno stoliki z kolorowymi przyciskami, różnymi dźwiękami, reakcjami na aktywność dziecka, jak również pierwsze dziecięce laptopy i tablety. Zawsze dobrym prezentem są też książeczki. Roczny maluch stawia pierwsze kroki, a zatem warto zwrócić uwagę także na popularne jeździki i pchacze, które ułatwiają tę czynność, a przy okazji mogą mieć wiele kolorowych, rozwijających funkcji.


Auto 5 w 1 Smily Play
Auto 5 w 1 Smily Play znajdziesz na:  https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-49572-Auto-5-w-1-Smily-Play.html


Zabawki edukacyjne i kreatywne

Na pytanie – co kupić rocznemu dziecku – często usłyszymy odpowiedź „jakąś edukacyjną zabawkę”. Tymczasem jest to pojęcie bardzo szerokie, ponieważ dziecko w tym okresie zdobywa wiele nowych umiejętności i praktycznie cały czas się uczy, właśnie poprzez zabawę. Nauka przy wykorzystaniu zabawek zaczyna się bardzo wcześnie, bo już 3 miesięczne maluchy uwielbiają np. maty edukacyjne. Niektóre z nich „rosną” wraz z dzieckiem, a ich kolory, dźwięki, światełka, aktywizujące elementy zainteresują również roczne dziecko. Warto wybierać wielofunkcyjne zabawki, ponieważ zainteresują dziecko na dłużej, rozwijają różne umiejętności. Doskonałym przykładem jest stolik edukacyjny, który uczy poznawać kształty, dźwięki, a za jakiś czas przyda się podczas poznawania literek i cyferek. Doskonale sprawdzają się również prostsze zabawki edukacyjne i kreatywne, w tym klasyka, jaką są klocki oraz piramidy. Warto wybrać np. klocki – sortery kształtów, rozwijające zdolności manualne i spostrzegawczość. Układając kolorowe kółeczka różnej wielkości czy konstruując pierwsze budowle, dziecko rozwija nie tylko sprawność rączek, ale także swoją wyobraźnię oraz umiejętność logicznego myślenia. Do edukacyjnych zabawek dla rocznego dziecka można zaliczyć też kolejkę. Przyczepianie i doczepianie wagoników, budowanie torów to świetna zabawa dla całej rodziny i nauka prawidłowego, logicznego układania wagoników, lokomotywy czy trasy przejazdu. Jest to także kolejna zabawka, która będzie atrakcyjna dla starszego malucha.

Zabawki interaktywne

Z reguły są to zabawki edukacyjne, a ich specyfika polega na tym, że maluszek bawi się, a jego aktywność wywołuje określone reakcje. Coś naciska, pociągnie, przesunie, aby usłyszeć piosenkę, dźwięk pojazdu czy zwierzątka lub zapalić lampki. Interaktywne zabawki dla dziecka na 1 rok to m.in. chodziki, pluszaki, stoliki, kolorowe telefony, pojazdy itp. Warto także zainteresować się laptopami i tabletami dla maluszków. Pierwszy laptop malucha od firmy Fisher Priceodtwarza piosenki, dźwięki, oferuje różne poziomy zabawy w zależności od wieku dziecka. Edukacyjny interaktywny tablet Smart Pad przybliża świat zwierząt i różnych dźwięków zapewniając świetną zabawę.

Interaktywna Książeczka dla Maluszka Smily Play
Interaktywna książeczka dla maluszka Smily Play:  https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-46026-Interaktywna-ksiazeczka-dla-Maluszka-Smily-Play.html


Książeczki dla rocznego dziecka

Książka to doskonały podarunek nie tylko dla dorosłych. Czasem warto, zamiast kolejnej zabawki dla rocznego chłopca czy dziewczynki, kupić pierwsze książeczki. Kto wie, może w ten sposób rozwiniemy pasję czytelniczą? Póki co wybieramy te o twardych stronach – nie zniszczą się i łatwo je przewracać, co jest ulubioną czynnością maluchów. Książeczki – zabawki dla dzieci to także świetny pomysł na wspólny czas z maluchem. Rodzic opowiada historie z obrazków, pokazuje i nazywa przedmioty czy zwierzątka. Wiele książeczek ma cechy interaktywne – przyciski, które uruchamiają dźwięki, światełka itp. (np.  Książeczka moje pierwsze rymowanki V-tech).


Puzzle, układanki dla dziecka

Puzzle i układanki to zabawa w każdym wieku. Spokojnie można je uznać za zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka, ponieważ uczą koncentracji, zapamiętywania i rozwijają umiejętności manualne. Oczywiście pierwsze układanki, memory czy puzzle są proste, składają się z kilku elementów, ale jest to nie lada wyzwanie dla dziecka w tym wieku. Szeroki wybór układanek.


Zabawki do pchania

Jeździki i pchacze to kolejna odpowiedź na pytanie - co kupić rocznemu dziecku. Te zabawki dla dziecka mają wiele zastosowań i rosną wraz z nim. Najbardziej oczywiste jest bezpieczne wsparcie na pierwszych przedeptanych ścieżkach. Zabawki do pchania pomagają utrzymać równowagę i prawidłową postawę oraz uczą chodzenia na pełnych stopach. Pamiętajmy, że pchacze muszą być solidne i stabilne, aby bezpiecznie wspierać małego odkrywcę. Na tym jednak nie koniec – pchacze to z reguły zabawki edukacyjne, interaktywne, czyli wielofunkcyjne. Przykładem może być Pchacz Ogród marki Chicco czy też Interaktywny Jeździk pchacz chodzik 3w1 Dumel. Więcej kolorowych propozycji na wirtualnych sklepowych pólkach. 


Zabawki dla rocznego dziecka są bardziej złożone, mają uczyć, bawić, wspierać szeroko rozumiany rozwój. W naszym sklepie z zabawkami znajdą Państwo wiele bezpiecznych produktów dla najbardziej wymagających konsumentów, jakimi są dzieci. Renomowane marki, konkurencyjne ceny, kolorowy, bogaty wybór to gwarancja udanych zakupów i wysokiej jakości.
pixel