2018-05-07

Jak czyścić puzzle piankowe? Praktyczne porady

mazakzabawki puzzle piankowe
Spis treści:

Czym są puzzle piankowe?
Rodzaje puzzli piankowych
Czy można je prać?
Gąbka i płyn do mycia naczyń
Uwaga z szorowaniem
A może czas na nowe puzzle piankowe?


Czym są puzzle piankowe?



Puzzle piankowe to przede wszystkim atrakcyjna zabawka edukacyjna dla dzieci w różnym wieku. Przy kreatywnych rodzicach mogą one stać się doskonałym narzędziem rozwoju małego i większego dziecka.

Dlaczego?

Ponieważ puzzle piankowe to nie tylko miękka mata do jednokrotnego ułożenia i pozostawienia w formie dywanu czy podkładki - owszem, takie zastosowanie także może być przydatne i rozwijające, ale puzzle - szczególnie piankowe - ze względu na swoją wielkość oraz elastyczność i miękkość są idealnym materiałem edukacyjnym, manipulacyjnym i konstrukcyjnym.

Służą więc do rozwijania podstawowych umiejętności motorycznych dziecka, pozwalają rozwijać koordynację wzrokowo ruchową, małą i dużą motorykę, spostrzegawczość, wyobraźnię - także przestrzenną. Można też za ich pomocą uczyć dziecko kolorów, kształtów, liter itp. Wszystko zależy od tego, jakie puzzle wybierzemy.

Rodzaje puzzli piankowych



Jest ich sporo - różnią się przede wszystkim tym, od jakiego wieku można je używać. Puzzle dla najmłodszych są duże, nie zawierają małych wyjmowanych ze środka elementów, dzięki czemu są dla maluchów bezpieczne. Na początek można je stosować jako kolorową matę do pełzania czy raczkowania. Kolorowe podłoże zachęci dziecko do aktywności, a miękki materiał da rodzicowi pewność, że jego maleństwo jest bezpieczne.

puzzle piankowe dla niemowlaka
Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-35361-Mata-piankowa-pojazdy-9-el-puzzle-piankowe.html


Nieco starsze dzieci. które już opanowały kontrolę nad swoim ciałem na tyle, że samodzielnie siedzą, chodzą, podnoszą, chwytają itd. bardzo chętnie zdobywają kolejne "sprawności" - jak na przykład: rozkładanie całości na elementy, wyjmowanie i wkładanie  mniejszych rzeczy do większych, dopasowywanie kształtów do otworów (tu przydadzą się na przykład puzzle z wyjmowanymi ze środka kształtami, literkami i cyferkami), później pojawia się potrzeba układania całości z części, a następnie - tworzenie własnych  przestrzennych budowli. Wszystkie te etapy rozwoju psychoruchowego dziecka obserwujemy od około 6 miesiąca życia do kilku lat.

Wszystkie wspomniane umiejętności są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka i należy je stymulować. Najprościej można to robić, wykorzystując właśnie różne rodzaje piankowych puzzli. Różnorodność puzzli piankowych jest tak duża, że znajdziemy wśród nich i proste wzory do edukacji i zabawy dla najmłodszych, i przepiękne puzzle z motywami z popularnych bajek dla starszych, a nawet puzzle dla całkiem dużych - wspomagające na przykład naukę geografii  - puzzle z mapą świata, Europy itp.

puzzle piankowe kraina lodu

Żródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-28872-Puzzle-piankowe-mata-Frozen-Kraina-Lodu.html

Czy można je prać?



Ponieważ - szczególnie podczas zabawy najmłodszych - puzzle piankowe często lądują na podłodze, są narażone na zalanie i innego rodzaju zabrudzenia, rodzice zastanawiają się, czy nie jest to czasem zabawka "jednorazowa" i czy warto w nią inwestować.

Warto.

Absolutnie nie jest jednorazowa, gdyż doskonale się ją czyści - trzeba tylko zastosować się do pewnych zasad. Puzzle piankowe najprościej jest uprać w pralce - pamiętając oczywiście, by ustawić niską temperaturę (wysoka mogłaby spowodować odbarwianie się i odkształcanie tworzywa), program prania delikatnego i zrezygnować z wirowania. Puzzle schną najlepiej rozłożone na płasko - wtedy zachowują swój kształt. Można je także prać ręcznie - w letniej wodzie i łagodnym środku, najlepiej sprawdza się szare mydło.

mycie puzzli piankowych
Puzzle piankowe najlepiej myć gąbką i płynem do naczyń. Fot: pixabay.com


Gąbka i płyn do mycia naczyń



Niewielkie, miejscowe zabrudzenia bez problemu usuniemy gąbką i płynem do mycia naczyń. A jeśli puzzle rozłożone są na podłodze jako mata i nie chcemy ich rozbierać, możemy do ich czyszczenia użyć czystego mopa. Pamiętać tylko należy, by był on dokładnie wyżęty, dzięki czemu puzzle nie będą absorbować nadmiaru wody.


Uwaga z szorowaniem



Jedyne, czego "nie lubią" puzzle piankowe, to szorowanie. Materiał, z którego są zrobione jest dość odporny na normalną eksploatację, czyli składanie, rozkładanie, ciągnięcie, zgniatanie i innego rodzaju "miętoszenie" przez dzieci, jednak szorowanie - szczególnie ostrymi szczoteczkami czy zmywakami - może uszkodzić strukturę materiału, doprowadzić do ubytków, a nawet kruszenia się puzzla, co może być niebezpieczne dla dziecka. Dlatego czyszczenie puzzli powinno odbywać się zgodnie z powyżej opisanymi zasadami.


A może czas na nowe puzzle piankowe?


puzzle piankowe droga
Źrodło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-30435-Puzzle-piankowe-9-el-mata-tor-wyscigowy-Artyk.html


Każda zabawka się kiedyś zużywa, nudzi albo - po prostu - dziecko z niej "wyrasta". To, co fascynowało trzylatka, nie zachwyci już raczej pięciolatka, szczególnie, jeśli nie stanowi już dla niego wyzwania, nie wzbudza kreatywności, bo zostało "przetestowane" przez dziecko na wszelkie możliwe sposoby.

Co wtedy?

Wtedy czas na nowe puzzle - także mogą być piankowe. Nowe, bardziej skomplikowane, mniejsze, dające nowe możliwości edukacyjne, a przede wszystkim pasujące motywem do aktualnych zainteresowań dziecka. O ile na początku swej życiowej drogi dzieci nie przywiązują uwagi do własnej płci, nie identyfikują się z nią i w związku z tym - nie preferują chłopięcych i dziewczęcych zabawek, o tyle już kilkulatki potrafią to robić doskonale.

Dlaczego więc nie uszczęśliwić małej księżniczki puzzlami z... księżniczkami albo na przykład elfami czy wróżkami, a małego rajdowca - autkami? A może mamy w domu podróżnika? - Wtedy z pewnością przydadzą się puzzle z mapą.


Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-32711-Puzzle-piankowe-mata-podlogowa-swiat-48el.html

pixel