Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2021-07-27

Historia lalki Barbie

Kto i kiedy stworzył lalkę Barbie?

Lalkę Barbie stworzyła amerykańska bizneswomen Ruth Handler w 1958 roku. Co ciekawe, posiadająca polskie korzenie, bowiem jej rodzice - Jakub i Ida Mosko byli emigrantami pochodzenia żydowskiego. Niecały rok później, a dokładnie 9 marca 1959 roku zabawka ta zadebiutowała na nowojorskich targach zabawek pod oficjalną nazwą Barbara Millicent Roberts, która do historii przeszła jako słynna Barbie. Tę datę oficjalnie uznaje się jako jej urodziny.

Ruth Handler do pracy nad tą lalką, zainspirowała jedna z jej własnych córek, która bawiła się papierowymi lalkami. W tamtym czasie, na rynku dostępne były lalki, ale przypominające niemowlęta. Dlatego też twórczyni Barbie zaproponowała swojemu mężowi, aby wspólnie stworzyli lalkę, która będzie prezentowała się jako dojrzała postać. Początkowo jej pomysł nie spotkał się jego aprobatą. Dopiero podczas wakacji w Niemczech spotkała lalkę Bild Lilli o figurze dojrzałej kobiety.

Wspomniana lalka Lilli była przeznaczona dla dorosłych, ale z racji tego, że można było zmieniać jej stroje cieszyła się w Niemczech również popularnością wśród dzieci. Handler zdecydowała się przerobić ten projekt we współpracy z Jackiem Ryan"em. Efektem ich pracy była lalka, która otrzymała imię Barbie na cześć córki autorki Barbary.

Jak wyglądała pierwsza lalka Barbie?

Pierwsza lalka Barbie na świecie, która wyszła spod ręki Handler, jak już wcześniej zostało to wspomniane nawiązywała do pierwowzoru niemieckiej lalki Lilli. Jednak wygląd jej twarzy wskazywał na nastolatkę, dlatego też stosowano określenie "nastoletnia modelka". Ubrana była w strój kąpielowy w czarno-białe paski. Uczesana była w tradycyjny kucyk. Klienci mogli zakupić Barbie blondynkę lub brunetkę.

Do tego Charlotte Johnson, projektantka zatrudniona w firmie Mattel zaprojektowała kolekcję ubrań dla tej lalki. Warto dodać, że pierwsze lalki Barbie produkowane były w Japonii i tam też powstawały ręcznie szyte ubrania dla tej zabawki. W pierwszym roku od pojawienia się Barbie na rynku jej sprzedaż sięgnęła 350 tys. sztuk. 

Jak ewoluowała lalka Barbie na przestrzeni lat?

Na przestrzeni ponad 60 lat lalka Barbie bardzo się zmieniała. Pierwsza, historyczna lalka była dostępna jako blondynka lub brunetka o jasnej karnacji. Obecnie mamy do wyboru aż 40 różnych narodowości Barbie, w tym lalki o ciemnej karnacji. Lalki mają także różne rodzaje uczesań - nie tylko tradycyjne kucyki, ale również koki, upięcia, warkocze, a ich włosy są długie lub krótkie. Natomiast od 2000 roku Barbie otrzymała pępek.

Kolejna zmiana to fakt, że możemy skompletować całą rodzinę Barbie. Ta najpopularniejsza lalka na świecie oficjalnie ma siedmioro rodzeństwa: Skipper, Stacie, Krissy, Tutti, Todd, Kelly i Chelsea, a także przyjaciółkę Midge oraz posiada zwierzątka (aktualnie jest ich 40). Co więcej, zadbano o szeroką garderobę Barbie, różnorodność jej strojów dopasowano praktycznie na każdą porę roku.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że lalka Barbie ewaluowała pod względem zawodu. Wszystko zaczęło się od nastolatki w stroju kąpielowym, a aktualnie dostępna jest lalka lekarka, nauczycielka, policjantka, instruktorka fitness, raperka, kasjerka, sprzedawczyni w MC Donaldzie, bizneswomen, programista, naukowiec, reżyser, aktorka, astronautka, sekretarka, prezydent, wiceprezydent i wiele innych. 

Warto odnotować, że do rodziny i przyjaciół Barbie dołączają także znani na całym świecie celebryci. Co to oznacza? Powstają bowiem specjalne, limitowane edycje lalek inspirowanych znanymi postaciami. W tym gronie znalazła się, m.in. modelka Twiggy, Marilyn Monroe, aktorzy z sagi "Zmierzch" - Bella, Edward, M.C. Hammer oraz Lindsay Lohan.

Ken i Barbie - najpopularniejsza para w popkulturze

Oficjalnie dwa lata po Barbie urodził się Ken. Wspólnie z Barbie stworzyli najpopularniejszą parę w popkulturze, a ich romans trwa już ponad 50 lat. Sprzedaż Kena rozpoczęła się 11 marca 1961 roku, a imię otrzymał na cześć syna Ruth Handler. Te lalki dostępne są w sprzedaży w 150 krajach na naszym globie. Na świecie jest bardzo duże grono kolekcjonerów tych lalek, którzy są gotowi zapłacić nawet 5 tys. dolarów za limitowane edycje Barbie. Jej największą fanką jest Bettina Dorfmann, która posiada ponad 15 tys. lalek.

Warto również wspomnieć, że Barbie jak przystało na prawdziwą gwiazdę ma swój profil w mediach społecznościowych, który śledzi ponad 2 miliony osób. Do tego lalki firmy Mattel stały się inspiracją do produkcji bajek o Barbie, produkuje się gadżety z wizerunkiem Barbie, powstają prace naukowe - magisterskie, jak również doktorskie o wpływie Barbie oraz Kena na szeroko rozumianą popkulturę. Absolutnie nikogo to nie dziwi, bowiem roczny dochód ze sprzedaży tych zabawek osiąga miliard dolarów.

W 2018 roku doczekaliśmy się lalki Barbie z podobizną polskiej podróżniczki - Martyny Wojciechowskiej. To efekt wyróżnienia firmy Mattel, która prowadzi projekt Barbie Shero i docenia kobiety - wzory do naśladowania. Rok później, bo w 2019 wyróżniono natomiast Iwonę Blecharczyk, która jest zawodowym kierowcą ciężarówki i musiała przejść trudną drogę, aby spełnić swoje marzenia.

Dodatki do Barbie - co było pierwsze i na co możemy liczyć dzisiaj?

Pierwsza lalka Barbie nie mogła pochwalić się zbyt dużą ilością dodatków. Prosty strój kąpielowy, buty, kolczyki oraz okulary przeciwsłoneczne. Jednak bardzo szybko zaczęło to ewaluować. Producenci zadbali o szereg akcesoriów, tj. domy, samochody, elementy wyposażenia domów, meble, kosmetyki, nakrycia głowy. Dla tych lalek wyprodukowano praktycznie wszystko, to co otacza nas w codziennym życiu.

Osobną część stanowią ubrania, których są tysiące. Śmiało można posłużyć się określeniem, że jej garderoba pęka w szwach. A ubrania projektowali najwięksi i najpopularniejsi projektanci na świecie, m.in. Gucci, Givenchy, Versace, Vera Wang oraz Dolce&Gabana.

Lalki Barbie w sklepie MAZAK

W naszym sklepie MAZAK możemy pochwalić się ogromnym wyborem lalek Barbie, Kena, a także przyjaciół najpopularniejszej zabawki na świecie. Lalki dostępne są pojedynczo, a także w zestawach, np. z akwarium, placem zabaw, salonem kosmetycznym, SPA i wiele innych. Można również nabyć ubranka dla Barbie oraz Kena, zwierzątka i szereg pojedynczych akcesoriów. Wszystkie produkty są najwyższej jakości, posiadają atesty i są w pełni bezpieczne dla dzieci. To wszystko dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach.

pixel