Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2018-05-07

Dlaczego warto zachęcać dziecko do pisania pamiętnika?

Spis treści

Jak prowadzić pamiętnik?
Pamiętnik rozwija zdolności liryczne
Wspomnienia, które pozostaną na lata
Dziecko szybciej wyciągnie wnioski ze swoich zachowań
Pamiętnik Barbie - idealny dla dziewczynek
Pisz pamiętnik razem ze swoim dzieckiem

Kiedy tylko dziecko nauczy się pisać, prędko powinniśmy mu pokazać, że literki nie są tylko po to, żeby zapełniać linijki w zeszycie do polskiego, ale przede wszystkim po to, żeby nauczyć się zapisywać własne myśli i uczucia. Pisanie pamiętnika to doskonała okazja, żeby połączyć pożyteczne (doskonalenie techniki pisania) z przyjemnym (notowaniem zdarzeń, do których z przyjemnością wrócimy po latach).

Co ważne, po pamiętnik czy tajny notes z kluczykiem  równie chętnie sięgną dziewczynki i chłopcy. Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko po latach mogło sięgnąć po swoje pierwsze pisarskie wprawki i z czułością wracać pamięcią do lat dzieciństwa, nauczmy je jak pisać pamiętnik.


Jak prowadzić pamiętnik?Choć wszyscy mówimy na to pamiętnik, tak naprawdę myślimy o prowadzeniu dziennika. Jeśli dziecko co dnia zapisuje, co mu się ważnego, ciekawego, śmiesznego czy niepokojącego wydarzyło, pisze dziennik. Pamiętnik pisze się z perspektywy lat, jednak to właśnie słowo "pamiętnik" weszło do języka potocznego na określenie wszelkich zapisków jakie robimy po to, żeby zapamiętać, przyszpilić, zanotować, a potem wracać. Podpowiedzmy więc dziecku, że warto prowadzić pamiętnik, bo kiedy będzie starsze, ze zdumieniem i wzruszeniem czytać będzie swoje zapiski i samo nie będzie mogło uwierzyć jak bardzo się zmieniło.

Początki pamiętnikarskiej działalności są trudne: w zapiskach będzie dużo błędów ortograficznych i stylistycznych, które w przyszłości wszystkim czytelniom wydadzą się bardzo rozczulające. Opór będzie stawiała sama materia języka, nieznajomość słów, kłopoty z właściwym nazywaniem emocji. Ale każda zapisana strona będzie też doskonałym materiałem do przemyśleń i analizy własnych zachowań. Jeśli dziecko przyzwyczai się do prowadzenia pamiętnika w młodszych klasach szkoły podstawowej, jako nastolatek na pewno tego procederu nie zarzuci.Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-35312-Pachnacy-Pamietnik-z-klodka-Studio-Pets-Paso.html


Pamiętnik rozwija zdolności liryczneJeśli dziecko ma kłopot z kontaktami społecznymi, emocjami i znalezieniem się w grupie, pisanie pamiętnika pomaga zebrać myśli, nazwać emocje i właściwe słowa. Ani się człowiek obejrzy, jak okaże się że pamiętnik rozwija zdolności liryczne i młody człowiek zaczyna mówić i pisać piękniejszą i bogatszą polszczyzną.

Mało tego, kiedy dziecko zaczyna szukać właściwych słów, odkrywa, że jedną rzecz powiedzieć można na wiele sposobów. Pamiętnik dla dziewczynek zaczyna wtedy przypominać powieść w odcinkach i jest najpilniej strzeżonym przedmiotem w dziecięcym pokoju.Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-31239-Pamietnik-zamykany-z-pisakami-Kraina-Lodu.htmlWspomnienia, które pozostaną na lataWszystko, co powierzy się pamiętnikowi, zostanie utrwalone na lata, a może i dla przyszłych pokoleń. Często pamiętniki mamy trafiają w ręce córki i wtedy już rodzicielka nie ma szans zasłaniać się argumentem: bo ja w twoim wieku... Czasem trudno uwierzyć, że ktoś kto pisał pamiętnik i my teraz to ta sama osoba.

Jeszcze częściej uświadamiamy sobie, jak ułomna jest ludzka pamięć - gdyby nie te zapiski, wiele wydarzeń zniknęłoby w pomroce dziejów i nigdy byśmy sobie o nich nie przypomnieli. Oczywiście w pamiętniku dziecko zapisuje także wydarzenia przykre i bolesne. Kiedy czytamy o nich po latach, ma szansę lepiej zrozumieć nasze dzieci i być naprawdę dobrymi rodzicami. Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-31496-Pamietnik-zamykany-z-okladka-Trolls-Starpak.html


Dziecko szybciej wyciągnie wnioski ze swoich zachowańKiedy zagląda się co dnia do swojego pamiętnika na hasło albo na kluczyk, można popatrzyć z dystansu na różne szkolne i przyjacielskie sprawy. Zamiast się złościć, kłócić, miotać można wszystko opisać i zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami. Dzieci, które wiedzą jak prowadzić pamiętnik, wiedzą  też najczęściej jak sobie radzić z emocjami, umieją też wyciągać wnioski ze swoich zachowań. Ma więc pamiętnik także działanie terapeutyczne, zwłaszcza dla dzieci, które z trudem dzielą się swoimi łopotami z dorosłymi.


Pamiętnik Barbie - idealny dla dziewczynekJeśli rozważacie zakup pamiętnika jako prezentu dla dziewczynki, pamiętajcie że młode adeptki sztuki przelewania myśli na papier lubią gadżety ze swoimi ulubionymi bohaterkami filmów i kreskówek. Pamiętnik Barbie, Ever After High czy My Little Pony na pewno spotka się z entuzjazmem obdarowanej.
Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-34071-Pamietnik-zamykany-Barbie-Starpak.html


Jeśli dodatkowo będzie on zamykany na kluczyk albo na hasło, na pewno sprawi, że młoda dama wsiąknie w pisanie na dobre. Teraz będzie już miała pewność, że tajna skrytka z tajnym pamiętnikiem jest bezpieczna i można w pamiętniku zapisywać wszystko, co ważne, emocjonujące, wzruszające...

Pisz pamiętnik razem ze swoim dzieckiemA może zakup pamiętnika dla córki obudził także twoje wspomnienia z czasów, kiedy sama umykałaś przed wzrokiem dorosłych, żeby w kącie za szafą albo z latarką pod kołdrą pisać i pisać, i pisać? Wróć do tego rodzaju aktywności! Pisz pamiętnik razem z dzieckiem i porządkuj swoje myśli. To doskonała autopsychoterapia.

Możesz też umówić się z dzieckiem na fascynujący eksperyment: zapisujecie w dziecięcym pamiętniku wrażenia z wybranych dni na dwa sposoby - po dziecięcemu i po dorosłemu - a potem zaginajcie kartki. Za jakiś czas wrócicie do tych zapisków i zdziwicie się, jak bardzo inaczej widzą świat ludzie w różnym wieku.

pixel