Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przywróć miękkość Play Doh! Czyli co zrobić ze stwardniałą ciastoliną

2018-05-07

twarda ciastolina co robićSpis treści:

Czym jest ciastolina Play Doh?
Jak nie dopuścić do stwardnienia ciastoliny?
Ciastolina twarda jak kamień – co robić?
Czy ciastolina po odświeżeniu w pełni odzyskuje swoje właściwości?


Czy istnieje zabawka, która ucieszy zarówno dziecko jak i rodziców?

Oczywiście.

Jednym z przykładów jest ciastolina Play Doh. Zestawy Play Doh zapewniają rozrywkę na wiele godzin dzieciom, a w wielu przypadkach również dorosłym. Taka forma zabawy pobudza kreatywność, rozwija wyobraźnię, pomaga przy nauce koncentracji oraz rozwija zdolności manualne i ćwiczy koordynację oko-ręka. Dla rodzica nie ma lepszej zabawki dla dzieci niż taka, która poprzez zabawę kształci i wspomaga rozwój.

Czym jest ciastolina Play Doh?Masy plastyczne typu plastelina
czy modelina znane są od pokoleń. Ponadto dzieci bardzo je lubią. Jednak to ciastolina w ostatnich latach wiedzie prym. Ciastolina Play Doh to ulepszona wersja znanych od lat mas. Podobnie jak w przypadku plasteliny czy modeliny, tak i z ciastoliny można ulepić niemal wszystko.

Zatem dlaczego ciastolina jest lepszym rozwiązaniem?

Z kilku powodów. Po pierwsze nie wymaga przygotowania. Plastelinę trzeba najpierw przepracować w rękach by stała się miękka i skłonna do modelowania, a ciastolinę wyciągamy z pudełka i już. Sama masa ma ładny zapach oraz różnorodne kolory.

Ponadto zestawy Play Doh są tematyczne dzięki czemu dziecko może tworzyć wzory przedstawione przez producenta, a także inspirować się daną historią i realizować swoje własne pomysły. Takie „narzucenie” tematu jest bardzo pomocne dla dzieci zwłaszcza przy rozpoczęciu zabawy. Co istotne z punktu widzenia rodzica ciastolina nie brudzi, nie zostawia tłustego filtru na palcach i łatwo się ją sprząta. Jeśli wejdzie w dywan należy odczekać aż stwardnieje, zebrać ją za pomocą szczotki ze sztywnym
włosiem i odkurzyć powierzchnię.   
zabawa w play doh

Modelowanie ciastoliny Play Doh to świetny pomysł na zabawę z dzieckiem. 
Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-34765-Ciastolina-Faktury-i-Narzedzia-Play-Doh-Hasbro.html


Jak nie dopuścić do stwardnienia ciastoliny?Ciastolina Play Doh
to produkt w 100% naturalny i bezpieczny. Cała receptura jest pilnie strzeżona, ale wiadomo, że do przygotowania masy wykorzystywana jest między innymi woda, mąka i sól. Reszta stanowi tajemnicę, ale całość jest dla dzieci bezpieczna. Producent ostrzega jedynie, że u osób uczulonych na gluten znajdujący się w produktach zbożowych może wystąpić reakcja alergiczna.

Z racji tego, że masa ta składa się wyłącznie z naturalnych produktów łatwo ulega wpływom środowiska zewnętrznego. Dlatego jeśli chcemy by zestawy Play Doh cieszyły nasze dzieci jak najdłużej musimy o nie dbać. Na szczęście to nic skomplikowanego. Każdy kolor ciastoliny zamknięty jest w oddzielnej tubie i po skończonej zabawie należy z powrotem go tam schować i szczelnie zamknąć wieczko.

Przy takiej praktyce ciastolina posłuży przez bardzo długi czas. Warto także nie mieszać ze sobą kolorów bo stracą one na intensywności i zrobią się nijakie.
Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-23585-Play-Doh-Hulk-Wciskana-Glowa-B0308.html

Ciastolina twarda jak kamień – co robić?Jeśli zdarzy się tak, że zapomnimy o schowaniu masy plastycznej do pojemników bądź jakąś część po prostu przegapimy stanie się ona twarda i krucha. Czy stwardniała ciastolina oznacza koniec zabawy i konieczność kupienia nowych kolorów?

Absolutnie nie.

Z rozwiązaniem dla dzieci i ich rodziców wychodzi sam producent ciastoliny Play Doh, który na swojej stronie zaznacza, że taka sytuacja może mieć miejsce. Do rozwiązania problemu niezbędna jest woda. Stwardniałą ciastolinę wyjmujemy z pojemnika i w miarę możliwości rozgniatamy ją na płasko, zalewamy odrobiną wody i ugniatamy jak ciasto. W zależności od stopnia zaawansowania stwardnienia czynność powtarzamy do momentu aż ciastolina będzie znów miękka i plastyczna.

Inny sposób polega na owinięciu masy wilgotnym ręcznikiem papierowym i włożeniu takiego pakunku na całą noc do tuby.Aby ciastolina była świeża, a kolory intensywne należy unikać mieszania kolorów oraz chować ciastolinę do pudełka po skończonej zabawie. Fot.pixabay.com


Czy ciastolina po odświeżeniu w pełni odzyskuje swoje właściwości?Jeśli ciastolina była tylko lekko stwardniała po zabiegach z wodą jej plastyczność powinna wrócić do pierwotnej. Natomiast gdy stała się bardzo twarda i krucha może okazać się, że nawet po odświeżeniu będzie elastyczna, ale już nie tak jak ta nowo otwarta.

Mimo stopnia stwardnienia zawsze należy próbować, a przede wszystkim pilnować by po skończonej zabawie masa zawsze była szczelnie zamykana. Wówczas ciastolina będzie bardzo żywotna. Warto zaznaczyć, że zabiegi odświeżające pozwalają przywrócić ciastolinie nie tylko jej plastyczność, ale także intensywność kolorów pod warunkiem, że barwy nie zostały wcześniej wymieszane.

Zestawy Play Doh to zabawki nie mające górnego limitu wieku. Kochają je zarówno dwulatki i kilkulatki jak i nastolatki i osoby dorosłe. Z racji licznych zalet ciastoliny warto w nią zainwestować zarówno pieniądze na kupno jak i czas na ewentualne jej odświeżenie bo to zabawki, które będą cieszyły dzieci przez bardzo długi okres. Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-29522-Play-Doh-ciastolina-tuba-4pak-Hasbro-B6508.html

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel