Polecane zabawki edukacyjne dla 2 latka
Polecane zabawki edukacyjne dla 2 latka
Znacie sformułowanie „bunt dwulatka”? To jesteśmy w domu… Dwulatkowi, nie ostatni zresztą raz w życiu, wydaje się, że jest dorosły, wszystko już wie i potrafi. Swoje niezadowolenie manifestuje krzykiem, tupaniem, rzucaniem się na ziemię oraz rozmaitymi strategiami wymuszania na rodzicach czego tylko się da. Ciężki to czas dla rodziców.
Wspaniałemu skokowi rozwojowemu towarzyszy prawdziwa burza emocji. Jeśli mielibyśmy wam coś doradzać, to udawanie się na zakupy do sklepów z zabawkami bez dzieci. Albo korzystanie ze sklepów online.
Dwulatek żyje w biegu. Ma już dobrą koordynację wzrokowo-ruchową i chętnie korzysta z trzykołowego rowerka, trampoliny. Kocha grać w piłkę i wspiąć się na wszystko. Można odnieść wrażenie, że mamy w domu nie jedno dziecko, a cały tabun dzieci!
Dwulatek przemieszcza się z prędkością światła, często więc narażony jest rozmaite „wypadki przy pracy”. Warto zadbać o jego bezpieczeństwo, eliminując z zasięgu rąk wszystko, co może się przewrócić, urwać; na co można się nadziać, w co można przydzwonić w biegu… Ufff… Ale jest i pocieszająca wiadomość: dwulatek lubi trenować motorykę małą czyli używać rąk: odkręcanie i zakręcanie, zabawa klockami, pierwsze rysunki, malunki, zabawa ciastoliną – tak, da się takiego rozbrykanego malucha usadzić przy stoliku czy na dywanie choćby na chwilę i zainteresować zabawkami edukacyjnymi.
Dziecko w wieku lat dwóch zaczyna też znajdować przyjemność w naśladowaniu dorosłych. Ubiera lalki, kąpie je i karmi, idzie z misiem do lekarza, chce mieć własny telefon. I najchętniej robi to „siamo” – jeszcze nie pora na współpracę z rówieśnikami. Jeśli łudzicie się, że dwulatki zajmą się sobą, a wy, dorośli, sobą, porzućcie wszelką nadzieję – to się nie uda, a co dwa zbuntowane dwulatki to nie jeden: lepiej nie robić eksperymentów.
Czym są zabawki edukacyjne?
Można za to robić eksperymenty z zabawkami edukacyjnymi. Czym są zabawki edukacyjne? To zabawki w precyzyjny sposób dostosowane do wieku dziecka oraz wspomagające jego rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny.
Niektórzy psychologowie są zdania, że każda zabawka ma walory edukacyjne, bo przecież dzieci uczą się przez zabawę, i jest w tym stwierdzeniu sporo racji. Warto jednak zauważyć, że jeśli zabawka nie jest dostosowana do wieku dziecka, może ona wzbudzać w nim frustrację i złość. Wystarczy, że maluch nie radzi sobie z jej obsługą nie dlatego, że jest ona jakoś szczególnie w tej obsłudze trudna, ale dlatego, że opór stawia jego ciało: dziecko nie ma jeszcze na tyle rozwiniętej koordynacji ruchowej, żeby manipulować drobnymi przedmiotami czy rysować.
Zabawki edukacyjne nie wprawiają dziecka w zakłopotanie, a pomagają mu doskonalić już rozwinięte funkcje.
Nieporozumieniem jest kupowanie dwulatkowi zabawek dla pięciolatka i liczenie na to, że ich obsługa przyjdzie mu sama z siebie. zwykle kończy się na tym, że do układania klocków czy puzzli angażowani są rodzice i nie ma mowy o żadnej współpracy z maluchem: mama „się bawi”, a dziecko się przygląda.
Dlatego wybierając zabawkę edukacyjną dla dwulatka pamiętajmy o jego naturalnych w tym wieku predyspozycjach i możliwościach wynikających z etapu rozwoju.
Czym się kierować przy kupnie zabawek?
Jak już mówiliśmy, w przypadku dwulatka bezpieczeństwo jest absolutnie kluczowe. Zabawki dla dziecka w tym wieku muszą więc być szczególnie starannie wykonane. Na co jeszcze zwracać uwagę?
-
Czy zabawki takie jak skoczki, jeździki, rowerki mają wszelkie niezbędne atesty i są dobrej jakości. Niedopuszczalne są zabawki mobilne, które już na pierwszy rzut okaz wzbudzają podejrzenie, że przy upadku, uderzeniu w coś czy przewróceniu się mogą stracić elementy konstrukcyjne. Do każdego pojazdu koniecznie kupujemy zestaw ochraniaczy oraz kask. Pamiętajmy, że dobrym pomysłem jest kupienie dwulatkowi rowerka biegowego, który pomaga ćwiczyć równowagę lepiej niż rowerek trzykołowy i w późniejszym wieku ułatwia naukę jazdy na rowerze bez dodatkowych kółek.
-
Lalki, misie oraz inne zabawki dające maluchowi możliwość bawienia się w dorosłych i organizowania zabaw symulacyjnych powinny nie nęcić elementami, które można urwać czy połknąć. Zdolności manipulacyjne dwulatka sprawiają, że jeśli tylko namierzy jakiś drobny element, który ulegnie jego rączkom czy ząbkom – już po nim.
-
Zabawki takie jak zestawy do majsterkowania, przebijaki/wbijaki, sortery czy kostki edukacyjne z klockami i labiryntami dostosowane powinny być rozmiarem do małych rączek. Ponieważ często są to zabawki drewniane, trzeba sprawdzić, czy drewno jest odpowiednio wygładzone, a farby użyte do pomalowania zabawek mają atesty – w końcu i tak, pręczej czy później, zabawka zostanie wsadzona do buzi…
-
Z materiałów plastycznych warto wybrać wszystko, co wymaga ugniatania: plastelinę ciastolinę, piaskolinę oraz kredki świecowe.
Propozycje z naszego sklepu
W naszym sklepie znaleźć można dużo zabawek przeznaczonych dla dzieci dwuletnich albo nieco starszych – tymi dwulatki mogą bawić się pod nadzorem osób dorosłych.
Rowerki trójkołowe spełniając wszystkie wymogi bezpieczeństwa i umożliwiające maluchom transportowanie ukochanych klocków czy misiów na bagażniku. Oferowane przez nas trójkołowce są lekkie i stabilne.
Źródło; http://www.mazakzabawki.pl/product-pol-28987-Dzieciecy-rowerek-trojkolowy-Amigo-E-3522.html
Skoczki z najwyższej jakości kauczuku. Świetnie sprężynują, są miękkie, stabilne i wygodnie się na nich siedzi.
Źródło; http://www.mazakzabawki.pl/product-pol-35782-Przytulanka-Teczowy-Mis-Pozytywka-lampka-Smily.html
Źródło: http://www.mazakzabawki.pl/product-pol-21591-Ukladanka-Piramida-duza-10-elementow.html
Zabawki edukacyjne marki Fisher Price – znane i cenione od lat. Rozmaite zestawy ze zwierzątkami oraz figurkami osób wykonujących różne zawody pomagają maluchom rozpoznać różnorodność świata i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
Źródło: http://www.mazakzabawki.pl/product-pol-25619-Mleczna-Obrobka-Little-People-Fisher-Price.html