Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nauka pływania - kiedy zacząć? Jak oswajać dziecko?

2020-08-05


Wbrew naszym obawom, niemowlę dobrze czuje się w wodzie - przecież cały okres prenatalny spędza właśnie w takim środowisku. Nic więc dziwnego, że codzienna kąpiel jest dla wielu maluchów czasem prawdziwego relaksu i wyciszenia. Zmęczeni rodzice odkrywają, że niemowlę w kąpieli poddane łagodnemu masażowi wody o stosownej temperaturze jest w stanie nawet zasnąć! Oczywiście są maluchy, które wody nie lubią, ale te, które kochają się pluskać w wanience lub kubełku kąpielowym, z pewnością znajdą przyjemność także w... nauce pływania. Kiedy zabierzemy kilkumiesięczne niemowlę na basen, początkowo będzie to jedynie oswajanie z tak duży akwenem - choćby był to tylko basen w ogrodzie.

Za to kilkulatek, który nie ma żadnych traumatycznych przejść związanych z wodą, szybko łyknie bakcyla i pod okiem doświadczonego instruktora albo rodzica, który sam znajduje radość w sportach wodnych, będzie czynił szybkie postępy w nauce pływania. 


Jakie korzyści dla dzieci przynosi kontakt z wodą?


Kontakt z wodą jest dla dziecka nie do przecenienia. To nie tylko możliwość hartowania organizmu od pierwszych miesięcy życia, ale także korzystania z wszelkich dobrodziejstw, które związane są odciążającym działaniem wody: masażu, wzmacniania naczynia krwionośnych skóry i umieszczonych w niej zakończeń nerwowych, pogłębione oddychanie. 
Oczywiście pływanie znacząco wpływa na koordynację ruchów, usprawniając cały aparat ruchowy człowieka. U nieco starszych dzieci pływanie wzmacnia pewność siebie, dodaje odwagi, daje poczucie sprawczości. W wodzie można wykonywać wiele atrakcyjnych ćwiczeń, ponieważ pozorna utrata ciężaru po zanurzeniu w wodzie pozwala na manewrowanie ciałem, które jest za trudne w warunkach lądowych. 


Oczywiście oswajanie z wodą możemy zacząć w zwykłym przydomowym basenie. Zachowując wszelkie środku ostrożności, warto w okresie letnim wannę zamienić na mały dmuchany basenik, a potem, w miarę nabywania przez dziecko kolejnych umiejętności, z roku na rok zmieniać dmuchane modele na większe, by w końcu zainwestować w duży basen rozporowy albo basen stelażowy dla całej rodziny. Jeśli cała rodzina znajduje przyjemność w spędzaniu czasu w wodzie, nauka pływania będzie po prostu jedną z naturalnych aktywności. 

baseny rozporowe: 
https://www.mazakzabawki.pl/pol_m_baseny-i-akcesoria-do-plywania_BASENY-i-akcesoria_Baseny-rozporowe-588.html


Czy istnieją przeciwwskazania do nauki pływania?


Przed pierwszą wizytą dziecka na basenie poza domem należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. To oczywiście dobra rada, a nie ustawowy nakaz, warto jednak zasięgnąć opinii specjalisty. Wśród przeciwwskazań do nauki pływania wymienia się:

 • ostre infekcje dróg oddechowych
 • infekcje przewodu pokarmowego
 • niektóre choroby skóry
 • uczulenie na ozon lub chlor
 • nawracające zakażenia i przewlekłe choroby układu moczowego
 • nasilony refluks żołądkowo-przełykowy
 • niektóre przewlekłe choroby płuc
 • nawracające zapalenia ucha środkowego

Po ustąpieniu infekcji dziecko może ponownie uczestniczyć w zajęciach przynajmniej dwie doby po przejściu objawów. 


Jeśli dziecko panicznie boi się wody, warto znaleźć przyczynę tego lęku. Dla nas, dorosłych, przyczyna może wydawać się banalna (np. obawa przed nalaniem się wody do uszu i oczu, manifestująca się w domu strachem przed myciem głowy), ale dla dziecka będzie źródłem traum i niechęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności w wodzie. Jeżeli ani nasze przekonywania, ani interwencja doświadczonego w takich przypadkach instruktora nie przyniesie efektu, warto skonsultować się z psychologiem. 

Często początkowe obawy maluch ustępują, kiedy ma pewność, że nikt nie wrzuci go od razu na głęboką wodę, a powolnemu oswajaniu z żywiołem towarzyszą ulubione gadżety: rękawki, makaron do pływania, dmuchane koło, kamizelka, okularki albo maska z rurką do nurkowania. 


Nauka pływania - kiedy zacząć? Nauka pływania dla niemowlątNaukę pływania możemy zacząć, kiedy dziecko skończy cztery miesiące. Oczywiście na początku będzie to raczej oswajanie z wodą, o którym za chwilę słów kilka, ale ten pierwszy kontakt jest najważniejszy. Brak koordynacji ruchowej oraz zbyt ciężka główka w stosunku do krótkich i mało elastycznych ruchowo kończyn uniemożliwia jeszcze maluchowi swobodne przemieszczanie się, ale w bezpiecznych ramionach rodzica dziecko oswaja się z wodą i uczy regulować oddech w wodzie, gdy czuje ją na buzi.

Na tym etapie możemy wraz z dzieckiem zapisać się na specjalne zajęcia pod okiem instruktora albo oswajać dziecko z wodą samodzielnie - pod warunkiem jednak, że sami czujemy się jak ryba w wodzie. Zwykły przydomowy basen w zupełności wystarczy. 


Starsze dzieci chętnie uczą się pływać w grupie. Pierwsze zajęcia na basenie odbywają się zwykle w przedszkolu, a potem czeka malucha obowiązkowa nauka pływania w klasie II lub III szkoły podstawowej. 

Oswajanie dziecka z wodą – pierwszy krok w nauce pływania


Jak oswajać niemowlę z wodą?

 • daj dziecku czas na poznanie właściwości nowego środowiska, żeby woda nie kojarzyła mu się z czymś nieprzyjemnym
 • trzymaj malucha w ramionach, twarzą zwróconego do ciebie i lekko ochlap mu nóżki -  zawsze uważnie obserwujcie jego reakcję
 • jeśli dziecko jest zadowolone, odsuń je na wyciągnięcie ramion, trzymając je cały czas pod pachami twarzą do siebie, a w następnej kolejności połóż plecami na wodzie, cały czas podtrzymując główkę, żeby nie zamoczyć uszu i oczu
 • jeżeli maluch wykazuje entuzjazm, spróbuj zanurzyć jego główkę - pierwszorazowe zanurzenie powinno trwać najwyżej dwie sekundy
W przypadku starszego dziecka pierwsze kroki w nauce pływania warto stawiać pod okiem doświadczonego instruktora, choćby dlatego, że rozbrykany dwulatek jest trudny do upilnowania, a przedszkolak lepiej czuje się w treningowej grupie rówieśniczej, w ramach której może podjąć nie tylko naukę ale i rywalizację.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel