Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gry dla dzieci - co pod choinkę?

2018-12-17

Jeśli na hasło "gra" włącza wam się tylko jedno skojarzenie - "gra komputerowa", warto przypomnieć sobie o istnieniu gier planszowych, karcianych i zręcznościowych. Ostatnie lata to prawdziwy renesans planszówek i karcianek. Powracają stare dobre gry w nowych odsłonach graficznych, pojawiają się nowe polskie autorskie pomysły albo gry adaptowane z wydań zagranicznych. Rzec można: klęska urodzaju. Naprawdę jest w czym wybierać, a wybór nie jest łatwy. Gry tradycyjne to doskonałe prezenty na Gwiazdkę. To jedne z niewielu zabawek, które mają autentyczne walory integracyjne. Jeśli trafnie wybierzemy grę, możemy namówić do zabawy całą rodzinę - nie będą nudzili się ludzie w żadnym wieku. Gra wymusza skupienie się na tu i teraz, sprzyja rozmowie, współpracy, pobudza logiczne myślenie, wyobraźnię, kreatywność. Czy od trafionego prezentu można chcieć czegoś więcej?


Gry dla dzieci na Święta Bożego Narodzenia

Przywykliśmy myśleć, że gra to prezent wyłącznie dla dzieci. Rzeczywiście segment gier dla małych dzieci jest wyjątkowo bogaty. Znajdziemy tu dobrze znane nam z własnego dzieciństwa gry jak Grzybobranie czy Chińczyk, wszelkiego rodzaju gry pamięciowe zwane memo czy quizy. Gry dla małych dzieci oparte są na prostej mechanice. Planszówki zwykle sprowadzają się do rzucania kostką i przesuwania pionków o wyrzuconą liczbę oczek. Memo to galeria obrazków z bohaterami ulubionych kreskówek albo zwierzętami czy przedmiotami codziennego użytku. Wśród gier dla najmłodszych znajdziemy sporo gier edukacyjnych, jak wspomniane już memo, rozmaite gry słowne z dziecięcą wersją klasycznych Scrabbli na czele, czy planszówki pomagające w nauczeniu się przepisów drogowych. Jeśli bliska nam jest idea nauki przez zabawę, gdy dla dzieci świetnie nadają się do jej realizacji. 

Rodzinne gry planszowe

Jeżeli zabawa z dziećmi nie jest dla nas szczególnie pasjonującym zajęciem i migamy się od niej kiedy tylko się da, rodzinne gry planszowe pomogą nam wyjść z impasu. Gry tworzone z myślą o uczestnikach w różnym wieku pozwalają skupić wokół planszy osoby mniej i bardziej zaawansowane. Są przy tym tak przygotowane, że najmłodsi uczestnicy czują dumę z pokonywania kolejnych  - trudnych dla nich - zadań, a ci starsi i bardziej wyrobieni po prostu się nie nudzą. Gry rodzinne planszowe, jak Monopoly, ale i zręcznościowe, jak Yenga są po prostu wciągające. Wciągnięcie do zabawy rodziców, dziadków czy starszego rodzeństwa tym razem nie będzie wymagało żadnych specjalnych zabiegów dyplomatycznych. W odróżnieniu od gier dla najmłodszych, te rodzinne są bardziej grywalne, co oznacza, że wolniej się nudzą, więcej w nich możliwości manewru i częściej można do nich wracać. 

Gry ćwiczące zręczność

Gra zręcznościowe to prawdziwe wyzwanie. Wspomniana już Yenga to klasyk. Warto sięgnąć  także po piłkarzyki stołowe czy wszelkie zabawki polegające na tym, łowi się na wędkę drobne przedmioty. Gry ćwiczące zręczność wspomagają koordynację oko-ręka i dla niektórych dzieci stanowią naprawdę poważne wyzwanie. Ciekawym pomysłem na prezent jest Kostka Rubika we wszystkich możliwych odmianach. Najmłodszym spodoba się też tarcza z rzutkami (Dart). Gry zręcznościowe zaliczane są do gier edukacyjnych i ogólnorozwojowych. Warto podarować je maluchom, które mają problemy z koordynacją, manipulacją małymi przedmiotami czy... podejmowaniem decyzji - Yenga i piłkarzyki na pewno będą doskonałym treningiem i dla dłoni, i dla głowy. 

Gry integracyjne

Jak już wspomniano, jednym z najważniejszych walorów gier planszowych czy karcianych jest walor integracyjny. Doskonale zdają egzamin nie tylko na spotkaniach rodzinnych, ale także towarzyskich czy firmowych. Wszędzie tam, gdzie chcemy zgromadzić ludzi dookoła stołu i sprowokować ich do rozmowy i współpracy, powinna pojawić się gra planszowa, karciana albo zręcznościowa. Osoby w różnym wieku wchodzą wtedy w mimowolne interakcje, a integracja przebiega niejako przy okazji. Dlatego właśnie gry dla dzieci to doskonałe narzędzie terapeutyczne dla rodziców, wychowawców i psychologów, którzy podejmują walkę z dziecięcą nieśmiałością czy wycofaniem.  

Oferta zabawek na mazakzabawki.plMazak Zabawki to sklep, w którym gier dla dzieci jest pod dostatkiem. Posegregowane na wiele różnych sposobów, umożliwiają znalezienie tych spełniających nasze konkretne kryteria. Przeglądając ofertę możemy ustalić więc, które gry dla dzieci są jednocześnie np. planszowe, edukacyjne i rodzinne. Upewniwszy się, że takich właśnie gier szukamy, możemy wybrać prezenty na gwiazdkę z pełnym przekonaniem o ich atrakcyjności. 

Gry planszowe, karciane i zręcznościowe czy sportowe najczęściej przechodzą z pokolenia na pokolenie aż do całkowitego unicestwienia pudełka i wyginięcia pionków, kostek czy kart. Warto więc wybrać gry solidnie opakowane i/albo z możliwością dokupienia brakujących elementów czy rozszerzeń. Prezent na gwiazdkę w postaci gry lub gier to gwarancja, że tuż po wigilijnej kolacji wszyscy domownicy i goście zasiądą do wspólnej zabawy, zamiast zasiadać przed telewizorem czy komputerem. 
pixel