Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2018-05-07

Które klocki wybrać: Cobi czy Lego?

twarda ciastolina co robić

Spis treści

Klocki Cobi - skąd się wzięły?
Cobi, Lego i jakość wykonania
Czy można łączyć różne zestawy klocków?
Największa zaleta Cobi: cena
Różnice pomiędzy zestawamiBudowanie z klocków to znakomita zabawa dla dzieci i ich rodziców. Maluchy uwielbiają tworzyć domy, pojazdy, całe miasteczka czy postacie z bajek, filmów lub gier. Składanie z klocków jest twórcze, rozwija kreatywność i wyobraźnię przestrzenną, a klocków w dziecięcym pokoju nigdy nie powinno brakować.

To znakomity prezent dla przedszkolaka i ucznia, a różnorodność zestawów pozwala na ciągłe dostarczanie dzieciom nowych wrażeń.

Klocki Cobi - skąd się wzięły?Najsłynniejsze klocki pochodzą z Danii, ale w Polsce nie pozostajemy w tyle. Cobi to rodzimy producent nie tylko klocków, ale także importer i dystrybutor zabawek czy gier dla dzieci w różnym wieku. Firma powstała już w 1987 roku, ale najpierw skupiła się na produkcji puzzli i gier planszowych.

Pierwsza produkcja klocków konstrukcyjnych rozpoczęła się 5 lat później. Kiedy w 2011 roku duńskie klocki przestały być chronione prawem patentowym, polski producent zaczął tworzyć zestawy, które z Lego są kompatybilne. Nie chodziło o kopiowanie, ale o stworzenie marki, która będzie rozpoznawalna za sprawą oryginalnych zestawów, a jednocześnie z klockami duńskimi będzie dobrze się uzupełniała.


Lego Classic - Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-38372-Klocki-LEGO-Classic-10715-Klocki-na-kolkach.html


Cobi, Lego i jakość wykonaniaKlocki Lego słyną przede wszystkim z trwałości. Ich struktura jest na tyle mocna, że złamanie klocka to nie lada wyczyn. Jednocześnie wszystkie elementy świetnie są do siebie dopasowane. Kupując klocki tej marki dzieciom w różnym wieku i łącząc zestawy, możemy być pewni, że po zmieszaniu ich, można zbudować bez problemów o wiele ciekawsze i większe budowle.

Do tego ideału dążyło też Cobi, dlatego jakość produktu z polski jest bardzo porównywalna z tym ze Skandynawii. Tak samo jak słynne Lego, Cobi są odporne na wielokrotne składanie i rozkładanie, na deptanie czy zrzucenie, nie rysują się. Odlane w formie nie mają ostrych kantów, są gładkie w dotyku i niezależnie od projektu budowli świetnie się ze sobą łączą. Widać co prawda na nich niewielkie ślady po formie, w jakiej są odlewane, ale są one właściwie niezauważalne i dzieciom kompletnie nie przeszkadzają. Jeśli zmiesza się w pudle klocki Cobi i Lego, to podczas budowania można nie zauważyć różnic pomiędzy nimi.Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-37115-Klocki-Action-Town-Patrol-strazy-pozarnej-1443.html

Czy można łączyć różne zestawy klocków?Klocki Cobi z Lego można bez obaw połączyć.


To znakomita informacja dla tych dzieci, które wszystkie zestawy mieszają i korzystają z dobrodziejstwa posiadania setek klocków w różnych kolorach i wielkościach. Także ludziki Cobi mogą być stosowane zamiennie z ludzikami duńskiego producenta, chociaż odrobinę różnią się wielkością rączek. Cobi zdecydowało się na produkowanie klocków, które wzorowane są na zestawach Lego, ale mają także zestawy autorskie czy stworzone w wyniku współpracy z zagranicznymi koncernami.

Cobi tworzy zabawki w oparciu o licencję między innymi takich firm jak Nickelodeon, Boeing czy Chrysler, zabawki związane z sagą Star Wars, ale także własne projekty, w szczególności nawiązujące do militariów czy historii naszego kraju. W zestawach klocków znajdziemy więc nawiązujące do bitwy pod Grunwaldem albo do Powstania Warszawskiego czy pojazdy wojskowe, takie jak czołgi i samoloty.

Zestawy Lego Technics czy Minecraft można więc uzupełnić o Cobi z serii “Mała armia”.

cobi mała armia
Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-39322-Klocki-Armia-Lockheed-P-38-Lightning-5539-Cobi.html


Największa zaleta Cobi: cenaKlocki od duńskiego producenta nie należą do tanich. Najmniejsze zestawy złożone z kilku klocków i figurki można co prawda kupić za 20 czy 30 zł, ale największe kosztują kilkaset a nawet ponad 1000 zł. Przykładowo model czołgu marki Lego kosztuje ok. 250 zł, a podobny czołg z Cobi niecałe 100 zł.

Biorąc pod uwagę podobną jakość i kompatybilność klocków, można śmiało uznać, że kupowanie Cobi pozwala na zebranie o wiele większej kolekcji zestawów lub po prostu mniej nadwyręża budżet domowy. Klocki konstrukcyjne nie są wreszcie zabawką zarezerwowaną tylko dla rodzin zamożnych lub o przynajmniej średnich dochodach.


Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-39318-Klocki-Mala-Armia-680-el-ORP-Blyskawica-4807-Cobi.html

Największy wybór klocków Cobi znajdziesz tutaj: https://www.mazakzabawki.pl/pol_m_klocki_Cobi-204.htmlRóżnice pomiędzy zestawamiKlocki Cobi wyraźnie z roku na rok poprawiają swoją jakość i jest szansa, że niedługo staną się tak idealne, jak Lego. Nie mniej jednak wszelkie niedociągnięcia są tak drobne, że przy cenie za zestawy można im to wybaczyć. Dopracowania wymagają jedynie instrukcje dotyczące trudnych do zbudowania samodzielnie, bo zaawansowanych technicznie, modeli. Jednak ich kompatybilność z duńskimi klockami i zestawami wszystkie te niedogodności czynią łatwo wybaczalnymi.

Jeśli chodzi o całe zestawy, to Lego oprócz autorskich zestawów, choćby takich jak Technics czy Friends, oferuje te, które powstały we współpracy ze Star Wars, Marvel albo Minecraft. Cobi z kolei oferuje zestawy z serii Pingwiny z Madagaskaru czy Winx dla dziewczynek, ale przede wszystkim ceni zabawki o tematyce militarnej, historycznej czy szerzącej wiedzę o motoryzacji.

Powielanie zestawów byłoby tylko próżnym mnożeniem klocków o tej samej tematyce. Zróżnicowanie ich, pozwala dzieciom na budowanie wielu ciekawych konstrukcji i ciągłe powiększanie kolekcji. Można więc bez obaw uznać, że obie firmy świetnie się równoważą i dla każdej jest miejsce nie tylko na rynku, ale także w dziecięcych pokojach.pixel