Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2018-04-27

Jakie zabawki wybrać dla półrocznego dziecka?

Spis treści

Czym się kierować przy wyborze?
Dostosuj rodzaj zabawki do etapu rozwoju
Idealne zabawki dla chłopców
Idealne zabawki dla dziewczynek
Czy zabawki edukacyjne będą dobrym wyborem?
Z czego raczej zrezygnować?

Rynek zabawek dla dzieci jest niezwykle obfity i w związku z tym bardzo trudno o pewien rozsądek. Wszędzie otaczają nas kolory, obietnica stymulacji poprzez bodźce sensoryczne, niesamowite walory edukacyjne. A jak jest w rzeczywistości? Czy zabawki edukacyjne sprawdzą się także wśród nieco mniejszych dzieci? Jakie zabawki wybrać dla półrocznego dziecka? Czy wystarczy kierować się tylko i wyłącznie informacją na pudełku?

Czym się kierować przy wyborze?Półroczne dziecko wymaga odpowiedniej stymulacji  między innymi poprzez integrację sensoryczną. Zanim jednak powiemy o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi, warto wspomnieć o chyba najistotniejszej kwestii, czyli o kategorii bezpieczeństwa. Po pierwsze zabawki dla dziecka muszą być nietoksyczne i bezpieczne.

Warto podkreślić, że półroczne dziecko nie jest w stanie ocenić bezpieczeństwa i jego poznawanie świata polega na wielozmysłowym podejściu. Bardzo często bierze małe przedmioty do buzi. Dlatego też każda zabawka powinna odbywać się pod okiem osoby dorosłej. Zabawki dla dziecka powinny umożliwić zdobywanie wiedzy w sposób polisensoryczny. W praktyce oznacza to, że w poznawaniu świata powinny uczestniczyć wszystkie zmysły, tj. wzrok, smak, dotyk, słuch, węch, równowagi itp.


zabawki dla dziecka półrocznego

Źródło: pixabay.com


Dostosuj rodzaj zabawki do etapu rozwojuKategoria doboru rodzaju zabawki do wieku dziecka jest istotna. Dlaczego? Ponieważ, jeśli dziecko będzie obcowało z zabawką dla niego „zbyt trudną”, wówczas rzecz ta nie spełni zupełnie swojej funkcji. Sytuacja jest podobna, jeśli chodzi o odwrotną stronę. Starsze dziecko bardzo szybko znudzi się zabawką dla maluchów. Czy są jednak od tego jakieś odstępstwa? Oczywiście, że tak. Przykładem są modne teraz tablice sensoryczne. Przeznaczone są przede wszystkim dla półrocznych dzieci. Dlaczego? Dzięki manipulowaniu na określonych przedmiotach, dziecko ćwiczy jednocześnie wiele umiejętności: od prawidłowego chwytu pisarskiego po porównywanie kolorystyki poszczególnych wariantów.

Nie oznacza to jednak, że tablica sensoryczna nie zajmie na dłużej nieco starszego dziecka. We współczesnej pedagogice mawia się, że dziecko nudzi się tylko tym, co już dokładnie pozna (jego działanie, przeznaczenie, rolę itp.). Jeśli w wielozmysłowym poznawaniu świata doszło do pewnych zaniedbań, wówczas starsze dziecko z chęcią powróci do zajęć, które są typowe dla dzieci młodszych. Dlatego też nie zawsze dopasowanie zabawki do wieku dziecka jest tożsame z rzeczywistą sytuacją. Każde dziecko rozwija się indywidualnie i trzeba o tym pamiętać przy wyborze właściwej zabawki.

zabawka dla półrocznego chłopca

Źródło: pixabay.com


Idealne zabawki dla chłopcówZwykło się uważać, że idealne zabawki dla chłopców to przede wszystkim typ zabawek motoryzacyjnych. Owszem jest w tym dużo prawdy. Nie panikujmy jednak, jeśli półroczny chłopiec będzie chciał bawić się lalkami. Dlaczego? Dzieci bardzo często naśladują rodziców. Poznają świat przez odwzorowywanie w zabawie poznawanej do tej pory rzeczywistości. Zabawa lalkami to bardzo często pokazanie chęci opieki nad kimś mniejszym i mniej zaradnym (w tym przypadku chodzi o lalkę).

Ciekawe propozycje ma dla chłopców Fisher Price. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych ofert: mówiące samochody, klocki, edukacyjne stacje umożliwiające poznawanie takich kategorii: jak odkrywanie, zachęcanie, a także naśladowanie. Mówiące zabawki poszerzają słownictwo i uczą prawidłowej wymowy. Jest to niezwykle ważna kwestia dla półrocznych dzieci. Szczególnie dla chłopców, których mowa rozwija się czasami słabiej od mowy dziewczynek.


mata edukacyjna


Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-36679-Mata-edukacyjna-dzungla-3w1-Smily-Play-0827.html

Idealne zabawki dla dziewczynekFisher Price dla dziewczynek ma również wiele do zaoferowania.  Najciekawsza zabawa polega przede wszystkim na naśladowaniu. Wśród ciekawych propozycji znajdziemy między innymi lalki, akcesoria do przyrządzania posiłków itp. Fisher Price uaktywnia takie obszary, jak obserwowanie i właściwe odwzorowywanie zaabsorbowanych sytuacji. Zabawki powinny między innymi zawierać w sobie element segregowania, odwzorowywania mowy, wzorów oraz kształtów.


Źródło: https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-36681-Ocean-Zabawy-2w1-stolik-edukacyjny-Smily-Play.html

Czy zabawki edukacyjne będą dobrym wyborem?Zabawki edukacyjne mogą wspaniale wpłynąć na rozwój dziecka. Weźmy pod uwagę chociażby maty edukacyjne. Tego typu zabawki nie są tylko od 6 miesiąca życia. Maty i stojaki gimnastyczne przeznaczone są także dla niemowląt. Tego typu zadaniowe przedmioty zawierają szeleszczące, lśniące, satynowe motywy. Zabawka może mieć na wyposażeniu także lusterka oraz maskotki mówiące. Mata tego rodzaju pobudza sprawność ruchową oraz stymuluje rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ciekawą propozycją są maty edukacyjne w dwóch kolorach: czarnym oraz białym) w różnorodne kształty: na przykład w romby lub kwadraty. Mata w okresie niemowlęcym będzie idealnym dywanikiem służącym między innymi do pełzania czy raczkowania.Źródło: pixabay.com

Z czego raczej zrezygnować?Idealna zabawka edukacyjna nie powinna być skomplikowana w użytkowaniu. Zrezygnujmy z takich zabawek, które w swym składzie mają drobne elementy.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze! Ponadto kupujmy sprawdzone zabawki posiadające wszelkie atesty. Jakość jest najważniejsza.    

pixel