Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2019-10-30

Jakie zabawki przyspieszają rozwój motoryczny maluchów?

Już kilka lata temu naukowcy wyjaśnili zagadanie, które nurtowało wszystkich - zabawki, a rozwój dziecka. Przeprowadzone badania naukowe potwierdziły, że dzieci najlepiej uczą się i rozwijają właśnie poprzez zabawę. W związku z tym, tak ważny już w pierwszych miesiącach życia dziecka jest odpowiedni dobór zabawek, które najlepiej wpłyną na jego rozwój motoryczny. Podpowiadamy, jakie zabawki wybrać dla swoich maluszków.

Zabawki, które stymulują rozwój dziecka

Rozwój ruchowy dziecka do pierwszego roku życia dzieli się zasadniczo na trzy etapy. Pierwszy to unoszenie głowy (ok. 3. miesiąca życia), siadanie (ok. 8 miesiąca życia ) i chodzenie (ok. 12. miesiąca życia). Oczywiście, rozwój ruchowy ma prawo u każdego dziecka przebiegać w swoim właściwym rytmie.

Na rynku dostępnych jest wiele zabawek, które stymulują rozwój dziecka i mogą być wykorzystywane podczas zabawy, w kolejnych miesiącach życia maluszka. Świetnie sprawdzą się wszelkie zabawki: interaktywne, które wydają różne dźwięki (grają, śpiewają, dzwonią, szeleszczą, itp.), edukacyjne, muzyczne, kreatywne, progresywne, maty edukacyjne, pluszowe misie, skoczki dla dzieci, klocki, piłeczki, kolorowe książeczki. Te wszystkie wymienione zabawki mają zbawienny wpływ na rozwój dziecka. Wykorzystując zabawę, tak naprawdę pomagamy naszym pociechom opanowywać nowe czynności. Nauka poprzez zabawę to klucz do szczęśliwego rozwoju i poznawania świata przez maluszka.

Zabawki edukacyjne w pierwszych miesiącach życia

W pierwszych miesiącach życia dziecko nie widzi wyraźnie. W związku z tym, jego uwaga skupia się na tym, co jest w dość mocnych i intensywnych kolorach. Na początek dobrze przy jego łóżeczku zawiesić karuzelę, np. Pracowitą Pszczółkę Smily, która gra aż 12 melodii i odtwarza muzykę przez 8 minut. Z czasem grającą pszczółkę oraz grzechotki można bez problemu odłączyć i bawić się nimi w wózku lub w łóżeczku.


Kiedy dziecko opanuje już umiejętność trzymania, świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju grzechotki. Dobrym pomysłem jest zakup grzechotek wyprodukowanych z pluszu. Nawet w sytuacji, kiedy wypadnie ona z rączki naszej pociechy, to nie wyrządzi mu żadnej krzywdy. Warto zakupić, zatem Balibazoo Grzechotkę na rączkę Farma plusz Dumel z wizerunkiem krówki i kogucika, która zajmuje bardzo mało miejsca i można ją wszędzie ze sobą zabrać.

Bardzo dobrze na rozwój dziecka i jego stymulowanie wpływają gryzaki, które bardzo często połączone są z grzechotką. Przynoszą ona dziecku ulgę, kiedy dokuczają wyrzynające się zęby, a także ćwiczą jego wzrok i słuch. Zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca odpowiedni będzie Gryzak Pszczółka Bam Bam. Przeznaczony jest już dla dzieci od 6. miesiąca życia. Stymuluje on rozwój zmysłu dotyku i zdolności manualnych. Wielobarwne miękkie skrzydełka obręczy umożliwiają wygodne chwytanie i trzymanie zabawki.

W domu podczas zabawy z malutkim dzieckiem świetnie sprawdzi się również mata edukacyjna, m.in. mata sensoryczna deluxe GKD45 Fischer Price. Mata wykonana jest z miękkiego materiału. Doczepiona do niej jest przyjazna wydra, która świeci i wydaje dźwięki, gryzaczek do gryzienia w kształcie listka, mięciutki leniwiec, pachnąca chmurka i wiele innych elementów wspomagających rozwój. Krótko mówiąc, jest wypełniona po brzegi elementami stymulującymi zmysły niemowlaka.


Zabawki dla dziecka, które skończyło roczek

Dzieci, które ukończył 1. rok życia potrzebują już zupełnie innych zabawek. Roczne dziecko jest bardzo ciekawe świata i otaczających go rzeczy. Warto zakupić zabawki, które będą doskonaliły mowę, pomagały podczas stawia pierwszych, samodzielnych kroków (pchacze dla dzieci). Dobrym pomysłem są również stoliki edukacyjne, jeździki, pociągi, kolejki, tunele, tablice znikopisy, bębenki, czy organki.Obrotna Piramida LalaboomZabawki progresywne

Zabawki progresywne mają za zadanie rozwijać poszczególne umiejętności dziecka, wpływać na jego kreatywność oraz abstrakcyjne myślenie. Oczywiście przeznaczone są już dla nieco starszych dzieci. Ważne, aby progresywne zabawki tj. klocki, puzzle, czy zabawki na koncentrację uwagi, były atrakcyjne, kolorowe i oryginalne. Na rynku jest naprawdę ogromny wybór tego rodzaju zabawek.

Wystarczy wymienić zestawy dla majsterkowicza, lekarza, do malowania twarzy, zabawki do kąpieli (kaczuszki, kubeczki, książeczki do kąpieli), drewniane koralki do nawlekania, przebijaki, tablice A, B, C, magiczne mozaiki, kubeczkowe wieże i wiele innych. Decydując się na zakup zabawek progresywnych należy dokładnie zwrócić uwagę, dla jakiego wieku dziecka są przeznaczone.


Zabawki edukacyjne i interaktywne


Jak sama nazwa mówi zabawki edukacyjne mają za zadanie uczyć nasze dzieci. Nic tak nie rozwija dzieci jak nauka przez zabawę. W przypadku zabawek edukacyjnych i interaktywnych mamy naprawdę bardzo duży wybór. Producenci wręcz prześcigają się w coraz bardziej kreatywnych i oryginalnych zabawkach (układanki, zestawy owoców i warzyw, książeczki z nauką liczenia itp.).

Zabawka interaktywna samolot
Wszystkim jednak przyświeca jeden cel - mają one dostarczyć dzieciom wiele radości, uczyć nowych umiejętności, słów, liczb, kolorów, a także ćwiczyć koncentrację. Warto dodać, że przy tego rodzaju zabawkach stosuje się bardzo często podział wiekowy: od 6-12 miesięcy, do 2. roku życia, 2-4 lata i starsze dzieci (4+, 5+, 6+, 8+, 9+, 10+, 12+). 


Zabawki interaktywne świetnie sprawdzą się przy rozwijaniu mowy dziecka. Dzięki temu, że wydają one dźwięki, wypowiadają pojedyncze słowa, pełne zdania, a nawet śpiewają dzieci mają możliwość, często bawiąc się tego typu zabawkami zapamiętać te wyrazy i zacząć powtarzać. Do tej grupy zalicza się, m.in. Garnuszek na klocuszek Fisher Price. Po włożeniu do odpowiedniego otworu klocka, garnuszek w nagrodę śmieje się i mówi, jaki mają kształt, i jakie znajdują się na nich cyfry.Zabawka edukacyjna Zakręcony Ślimak

Odpowiednio dobrane zabawki do wieku dziecka pozytywnie wpływają zarówno na rozwój niemowląt, rocznego dziecka i nieco starszych. Na rynku jest ogromny wybór zabawek interaktywnych, edukacyjnych, które stymulują ich rozwój. Ponadto świetnie sprawdzą się w sytuacjach, kiedy zmagamy się z zaburzeniami koordynacji ruchowej u dzieci. Dzięki obserwacji i powtarzaniu pewnych czynności nasza pociecha opanuje wszystkie umiejętności i będzie czerpać ogromną radość z zabawy, a przy tym świetnie się rozwijać.
pixel