2017-11-15
Jakie zabawki dla małego dziecka?
Spis treści
Jakie zabawki dla małego dziecka?
Wybierając zabawki dla małego dziecka musimy mieć na względzie wiek malucha oraz jego bezpieczeństwo. Zanim kupicie jakikolwiek gadżet.
Warto zajrzeć do naszego poradnika i poczytać informacje na temat jakie zabawki najlepsze są dla.. Wiek determinuje wybór. Nie ma sensu kupować zabawek „na wyrost”. Może się bowiem okazać, że dziecko ma zupełnie inne upodobania niż przewidywaliśmy (czy to się w ogóle da przewidzieć?) i zabawka będzie po prostu nietrafionym prezentem.
Warto zajrzeć do naszego poradnika i poczytać informacje na temat jakie zabawki najlepsze są dla.. Wiek determinuje wybór. Nie ma sensu kupować zabawek „na wyrost”. Może się bowiem okazać, że dziecko ma zupełnie inne upodobania niż przewidywaliśmy (czy to się w ogóle da przewidzieć?) i zabawka będzie po prostu nietrafionym prezentem.
Najłatwiej zaopatrywać w zabawki dzieci najmłodsze. Grzechotki czy przytulanki zawsze spełnią swoje zadanie, ale już dwulatek będzie szukał tych zabawek, które go interesują, inne zaś zostawi nietknięte.
Trzeba więc umiejętnie wyważyć nasze dobre intencje: z jednej strony warto proponować dziecku różne zabawki w nadziei, że wykaże zainteresowania zabawkami edukacyjnymi, muzycznymi czy kreatywnymi, z drugiej natomiast podążać za naturalną ciekawością dziecka, jego predyspozycjami i zdradzanymi wcześnie uzdolnieniami – i nie forsować zabawek, które dziecku wyraźnie nie odpowiadają.
Zasady doboru zabawek
Jak wspominaliśmy, ważną wytyczną w kwestii dorobu zabawek jest wiek dziecka, a kolejną jego zainteresowania. Co jeszcze?
-
Jakość zabawki. Nigdy nie kupujemy zabawek z niepewnego źródła, niewiadomego pochodzenia, bez instrukcji obsługi, bez oryginalnego opakowania. Jeśli autko lub lalka na pierwszy rzut oka wydają nam się byle jak zrobione, zaufajmy swojej intuicji. Niestety bylejakość w branży zabawkarskiej ma się dobrze. Zabawka kiepskiej jakości nie tylko szybko się rozleci, ale także będzie dla maluch niebezpieczna.
-
„Bawialność”. O dobrych grach planszowych mówimy, że szybko się nie zgrają, co oznacza, że mechanika gry jest na tyle ciekawa i dająca tyle różnych możliwości, że będziemy grać wiele razy i szybko nam się nie znudzi. Analogicznie – bawialność zabawki oznacza, że można się nią bawić na wiele sposobów. To cecha zabawek kreatywnych oraz interaktywnych, a także… najprostszych pod słońcem. Jeśli kupimy zestaw klocków, z których da się wybudować tylko jedną rzecz, to ją wybudujemy i… tyle. To raczej zabawka dla kolekcjonera niż kilkulatka, który kocha montować i demontować, montować i demontować, montować i…
-
Możliwość zabawy indywidualnej oraz grupowej. Kolejką elektryczną, klockami, figurkami dinozaurów czy piłką można bawić się solo, w duecie, w tercecie i w dużej grupie. Nie kupujmy zabawek, które uniemożliwiają dziecku zaproszenie do zabawy rówieśników. I nigdy nie mówmy maluchowi, że jeśli pożyczy komuś zabawkę i ta zabawka się popsuje to… - zabawki się psują, nawet te najlepsze.
-
Dające możliwość wyskakania się. W mieszkaniu trudno o dzikie harce, ale jeśli mamy taras albo ogródek, koniecznie wybierajmy zabawki z kategorii „ogrodowe”. Trampoliny, piłki, zjeżdżalnie, baseny (w mieszkaniu można do nich wrzucić piłeczki), skakanki, jeździki to zabawki, które służą rozwojowi motoryki i zadzierzgiwaniu więzów z innymi dziećmi.
-
Umożlwiające zabawę w dorosłych. Małe dziecko kocha naśladować dorosłych. Stąd niezwykła popularność zabawkowych kuchenek, odkurzaczy, zestawów do majsterkowania, telefonów, serwisów do kawy… Zabawka ma być wiernym odwzorowaniem sprzętu i umożliwiać naśladowane mamy i taty.
Bezpieczeństwo
Jednak najważniejszą wytyczną pozostaje jakość zabawki i jej bezpieczeństwo dla dziecka. Trzeba zwrócić uwagę na to czy nie ma ryzyka oderwania się drobnych elementów, co grozi połknięciem przez malucha i uduszeniem się.
Mało tego: dziecko jest w stanie wsadzić sobie taki element w każdy otwór ciała (do ucha, do nosa), dlatego zabawka musi być maksymalnie bezpieczna. Sami niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy zabawka faktycznie spełnia normy jakości
Dlatego kupujmy wyłącznie przedmioty znanych producentów, którzy restrykcyjnie przestrzegają przepisów, mają wszelkie niezbędne certyfikaty oraz atesty i gwarantują jakość sprzedawanych zabawek. Obok spójności struktury zabawki liczą się także materiał, z którego jest wykonana oraz farby/barwniki użyte do koloryzacji.
Materiał
W branży zabawkarskiej królują tworzywa sztuczne nazywane po prostu plastikiem. Dobre tworzywa sztuczne są bezwonne i bezpieczne. Jeśli po wejściu do sklepu nos podpowiada nam, że powinniśmy się trzymać jak najdalej od półek z zabawkami – posłuchajmy go. Inne materiały do produkcji zabawek to drewno i wszelkiego rodzaju tkaniny i dzianiny.
Wszystkie wspomniane materiały barwi się i maluje. Te koloranty także muszą spełniać określone normy, żeby dziecka nie uczulić, nie doprowadzić do oparzenia skóry albo dróg oddechowych.
Nasze propozycje
Najmłodszym dzieciom polecamy:
Maty edukacyjne szyte z naturalnych tkanin. Przyjazne dla skóry, atrakcyjne wizualnie, pobudzające ciekawość i kreatywność oraz angażujące wiele zmysłów równocześnie.
Źródło: http://www.mazakzabawki.pl/product-pol-34574-Muzyczna-mata-zabaw-3w1-DFP69-Fisher-Price.html
Karuzelki nad łóżeczko. Od pierwszych dni życia oswajają dziecko z dźwiękiem i światłem. Dają poczucie bezpieczeństwa.
Źródło; http://www.mazakzabawki.pl/product-pol-29826-Muzyczna-Karuzela-z-Projektorem-Smily-Play.html
Jeździki, chodziki i pchacze. Kiedy już maluch stanie na własne nogi, nie oprze się wspomagaczom umożliwiającym mu przemieszczanie się dokąd tylko zechce.
Ponadczasowe pluszaki, które zaspokajają potrzebę przytulania i chętnie zasiądą z dzieckiem do wspólnego obiadu albo pobawią się w lekarza.